Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 10 lipca 2007 r. Sąd odrzucił skargę S. K. (zwanego dalej Skarżącym) reprezentowanego przez r.pr. E. S. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] marca 2007 r. Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie ustalenia odpowiedzialności wspólnika spółki cywilnej za zaległości we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z powodu nieuiszczenia wpisu stałego od skargi.
Pismem z dnia 25 września 2007r. pełnomocnik Skarżącego wniósł skargę kasacyjną na postanowienie z dnia 10lipca 2007 r. wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.
Postanowieniem z dnia 12 grudnia 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił przywrócenia terminu do złożenia skargi kasacyjnej. Zażalenie na powyższe postanowienie zostało oddalone postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 marca 2008 r. sygn. akt II FZ 81/08.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zważył co następuje
Termin do wniesienia skargi kasacyjnej przez stronę postępowania sądowoadministracyjnego określa art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.; dalej powoływanej jako "p.p.s.a."), który stanowi, że skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Zgodnie zaś z art. 178 p.p.s.a. skarga kasacyjna wniesiona po upływie tego terminu podlega odrzuceniu przez wojewódzki sąd administracyjny.
W sprawie niniejszej zaskarżone postanowienie z dnia 10 lipca 2007 r. zostało skutecznie doręczone prawidłowo ustanowionemu pełnomocnikowi Skarżącego w dniu 16 lipca 2007 r.
Trzydziestodniowy termin, liczony od daty doręczenia zaskarżonego postanowienia upływał w dniu 16 sierpnia 2007 r. W związku z faktem, że skarga kasacyjna została wniesiona w dniu 28 września 2007 r. a termin do jej złożenia nie został przywrócony należało stwierdzić, że została wniesiona z uchybieniem ustawowego terminu do jej wniesienia.
W tych okolicznościach Sąd uznał, że zachodzi przesłanka, określona w art. 178 p.p.s.a. i działając na podstawie tego przepisu orzekł, jak w sentencji.