Uzasadnienie
P. K. oraz A. K. – dalej "Skarżący" wnieśli skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] stycznia 2016 r. w przedmiocie ustalenia wymiaru podatku od nieruchomości na 2012 r.
Postanowieniem z dnia 7 czerwca 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę w stosunku do A. K..
Pismem z dnia 16 czerwca 2016 r. Skarżący złożył zażalenie na powyższe postanowienie.
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III z dnia 23 czerwca 2016 r. wezwano Skarżącego do uiszczenia wpisu od zażalenia w kwocie 100 zł pod rygorem odrzucenia zażalenia.
Odrębnym zarządzeniem z dnia 23 czerwca 2016 r. wezwano Skarżącego do usunięcia braków formalnych zażalenia w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi poprzez nadesłanie odpisu zażalenia poświadczonego za zgodność z oryginałem. Powyższe wezwania zostały doręczone Skarżącemu z dniem 12 lipca 2016 r.
W odpowiedzi na wezwanie Skarżący przy piśmie z dnia 18 lipca 2016 r. nadesłał odpis zażalenia.
Jak wynika z dokumentacji księgowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącej opłat sądowych do dnia 5 sierpnia 2016r. Skarżący, mimo pouczenia, nie uiścił należnego wpisu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zażalenie podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2012 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. 2016 poz. 718 ze zm., zwana dalej: p.p.s.a.), zażalenie, od którego pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Stosownie do dyspozycji art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przed Sąd. Obowiązek uiszczenia wpisu od zażalenia wynika z art. 230 § 1 p.p.s.a., w myśl którego od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Stosownie do art. 230 § 2 p.p.s.a. pismami, o których mowa w § 1, są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania.
W rozpoznawanej sprawie zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu od zażalenia, zawierające prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie, doręczono Skarżącemu w dniu 12 lipca 2016r. Wskazany w nim siedmiodniowy termin upływał zatem z dniem 19 lipca 2016 r. (wtorek) zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 p.p.s.a. W wyznaczonym terminie, mimo pouczenia Skarżący nie uiścił należnego wpisu, o czym świadczy notatka służbowa Oddziału Finansowo Budżetowego (karta 44 akt sądowych).
Sąd był zatem zobligowany, w oparciu o art. 220 § 3 P.p.s.a., orzec, jak w sentencji