Uzasadnienie
W skardze kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 28 listopada 2013 r., Skarżący – G. Z., reprezentowany przez pełnomocnika, zawarł wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Pismem z 17 lutego 2014 r. wezwano Skarżącego do złożenia wniosku na urzędowym formularzu PPF, w terminie 7 dni, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Skarżącego wezwano również do nadesłania dodatkowych dokumentów dotyczących jego sytuacji finansowej. W załączeniu przesłano formularz PPF.
Powyższe wezwanie zostało wysłane na adres pełnomocnika Skarżącego i doręczone pracownikowi kancelarii w dniu 24 lutego 2014 r. (zgodnie ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru). Zakreślony w wezwaniu termin upływał więc 3 marca 2014 r.
W rozpoznawanej sprawie, mimo wezwania, Skarżący nie złożył wniosku na urzędowym formularzu
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 252 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm., dalej - "P.p.s.a."), wniosek o przyznanie prawa pomocy składa się na urzędowym formularzu według ustalonego wzoru. Na podstawie §1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępnienia urzędowego formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy w postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz sposobu dokumentowania stanu majątkowego, dochodów lub stanu rodzinnego wnioskodawcy (Dz. U. Nr 227, poz. 2245), osoba fizyczna składa wniosek o przyznanie prawa pomocy na formularzu oznaczonym symbolem "PPF". Wzór formularza wniosku stanowi załącznik nr 1 do powołanego rozporządzenia.
W przedmiotowej sprawie Skarżący został wezwany do złożenia wniosku na urzędowym formularzu. W tym celu przesłano mu specjalny druk (PPF). Skarżący nie wywiązał się z powyższego obowiązku w wyznaczonym terminie (termin upłynął 3 marca 2014 r.).
Podkreślić należy, że z przepisu art. 257 P.p.s.a. wynika jednoznacznie, że wniosek o przyznanie prawa pomocy, który nie został złożony na urzędowym formularzu lub którego braków strona nie uzupełniła w zakreślonym terminie, pozostawia się bez rozpoznania.
Mając powyższe na uwadze, Sąd na podstawie art. 257 w zw. z art. 252 § 2 P.p.s.a., postanowił jak w sentencji.