Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 18 października 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1206/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Alojzy Skrodzki przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 18 października 2016 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia F. K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 sierpnia 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 1206/15
Sprawa
w sprawie ze skargi F.K. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2015 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wstrzymania postępowania egzekucyjnego postanawia odrzucić zażalenie

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 18 sierpnia 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę F. K., dalej jako Skarżący na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2015 r. w przedmiocie odmowy wstrzymania postępowania egzekucyjnego.

Pismem z dnia 1 września 2015 r. Skarżący złożył zażalenie na powyższe postanowienie oraz wniósł o przyznanie prawa pomocy.

Postanowieniem z 28 września 2015 r. Referendarz sądowy odmówił Skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie częściowego zwolnienia od kosztów sądowych.

W wyniku złożonego sprzeciwu od powyższego postanowienia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 10 lutego 2016 r. odmówił przyznania prawa pomocy w zakresie częściowego zwolnienia od kosztów sądowych.

Postanowieniem z dnia 25 kwietnia 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił zażalenie Skarżącego na powyższe postanowienie z dnia 10 lutego 2016 r.

Na podstawie zarządzenia Przewodniczącej Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2016 r. Skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu od zażalenia na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 sierpnia 2015 r.

W odpowiedzi na wezwanie Skarżący złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy.

Zarządzeniem z dnia13 lipca 2016 r. referendarz sądowy pozostawił wniosek Skarżącego o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania.

Na podstawie zarządzenia z dnia 25 sierpnia 2016 r. wezwano Skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w kwocie 100 zł, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia zażalenia.

Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru ww. wezwania wynika, że zostało ono skutecznie doręczone pełnomocnikowi Skarżącego w dniu 31 sierpnia 2016 r.

Skarżący do 26 września 2016 r. nie uiścił należnego wpisu od zażalenia, o czym świadczy znajdująca się w aktach sprawy notatka służbowa Oddziału Finansowo-Budżetowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 220 § 1 w związku z art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. 2016 poz. 718 ze zm.), dalej,,p.p.s.a.", Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez Sąd.

Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie w odpisie zarządzenia skierowanego do Skarżącego w sposób prawidłowy zostało zawarte wezwanie do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III z dnia 29 kwietnia 2016 r. o wezwaniu do uiszczenia należnego wpisu od zażalenia na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 sierpnia 2015 r. Powyższe wezwanie zostało doręczone pełnomocnikowi Skarżącego w dniu 31 sierpnia 2016 r. W związku z powyższym termin do uiszczenia wpisu upływał z dniem 7 września 2016 r. (środa). W zakreślonym terminie wpis nie został uiszczony.

W tej sytuacji Sąd na podstawie art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. postanowił o odrzuceniu zażalenia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 10 lutego 2016 r., dokument z 28 września 2015 r., dokument z 18 sierpnia 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.