Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 28 marca 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 1206/17

Metryka

Sąd
Dnia 28 marca 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 28 marca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi L. sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od stycznia 2014 r. do sierpnia 2015 r. postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

L. sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w J. (dalej "skarżąca") wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od stycznia 2014 r. do sierpnia 2015 r.

Zarządzeniem z 23 sierpnia 2017 r. skarżącą, za pośrednictwem pełnomocnika, wezwano do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 49.399 zł stosownie do § 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193), w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, pod rygorem odrzucenia skargi.

Skarżąca w odpowiedzi na wezwanie od uiszczenia wpisu sądowego wniosła o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądów.

Postanowieniem z dnia 15 listopada 2017 r. starszy referendarz sądowy odmówił skarżącej przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Skarżąca złożyła sprzeciw od postanowienia starszego referendarza sądowego.

Postanowieniem z dnia 4 grudnia 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał zaskarżone postanowienie w mocy.

Zarządzeniem z 2 lutego 2018 r. wezwano skarżącą, za pośrednictwem pełnomocnika do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III z dnia 23 sierpnia 2017 r. w przedmiocie wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi.

Powyższe zarządzenie zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącej w dniu 16 lutego 2018 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru (k. 214 akt sądowych).

Skarżąca do dnia 22 marca 2018 r. nie uiściła należnego wpisu od skargi, o czym świadczy znajdująca się w aktach sprawy informacja z 22 marca 2018 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm.; dalej: "P.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga. Sąd, w myśl art. 220 § 1 zd. 1 P.p.s.a. w związku z art. 220 § 3 P.p.s.a. nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.

Sąd stwierdza, że skoro zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi zawierało prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie i zostało skutecznie doręczone pełnomocnikowi skarżącej, to należało przyjąć, że siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. w dniu 17 lutego 2018 r. Termin ten upłynął zaś z dniem 23 lutego 2018 r. (piątek), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 i § 2 P.p.s.a.

Skoro z dokumentów księgowych Sądu wynika, że do dnia 22 marca 2018 r. nie odnotowano wpływu wpisu, należało uznać, że skarżąca nie uiściła wpisu sądowego w wyznaczonym terminie.

W świetle powyższego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie działając na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a. oraz art. 58 § 3 P.p.s.a. orzekł, jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 4 grudnia 2017 r., dokument z 15 listopada 2017 r., dokument z 24 maja 2017 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.