Uzasadnienie
L. sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w J. (dalej "skarżąca") wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od stycznia 2014 r. do sierpnia 2015 r.
Zarządzeniem z 23 sierpnia 2017 r. skarżącą, za pośrednictwem pełnomocnika, wezwano do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 49.399 zł stosownie do § 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193), w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, pod rygorem odrzucenia skargi.
Skarżąca w odpowiedzi na wezwanie od uiszczenia wpisu sądowego wniosła o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądów.
Postanowieniem z dnia 15 listopada 2017 r. starszy referendarz sądowy odmówił skarżącej przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.
Skarżąca złożyła sprzeciw od postanowienia starszego referendarza sądowego.
Postanowieniem z dnia 4 grudnia 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał zaskarżone postanowienie w mocy.
Zarządzeniem z 2 lutego 2018 r. wezwano skarżącą, za pośrednictwem pełnomocnika do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III z dnia 23 sierpnia 2017 r. w przedmiocie wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi.
Powyższe zarządzenie zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącej w dniu 16 lutego 2018 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru (k. 214 akt sądowych).
Skarżąca do dnia 22 marca 2018 r. nie uiściła należnego wpisu od skargi, o czym świadczy znajdująca się w aktach sprawy informacja z 22 marca 2018 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm.; dalej: "P.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga. Sąd, w myśl art. 220 § 1 zd. 1 P.p.s.a. w związku z art. 220 § 3 P.p.s.a. nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Sąd stwierdza, że skoro zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi zawierało prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie i zostało skutecznie doręczone pełnomocnikowi skarżącej, to należało przyjąć, że siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. w dniu 17 lutego 2018 r. Termin ten upłynął zaś z dniem 23 lutego 2018 r. (piątek), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 i § 2 P.p.s.a.
Skoro z dokumentów księgowych Sądu wynika, że do dnia 22 marca 2018 r. nie odnotowano wpływu wpisu, należało uznać, że skarżąca nie uiściła wpisu sądowego w wyznaczonym terminie.
W świetle powyższego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie działając na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a. oraz art. 58 § 3 P.p.s.a. orzekł, jak w sentencji postanowienia.