Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 2 czerwca 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1238/15

Metryka

Sąd
Dnia 2 czerwca 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Rozpoznanie
w dniu 2 czerwca 2016 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej M. K.
Od orzeczenia
od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 października 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 1238/15
Sprawa
w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013 r. postanawia odrzucić skargę kasacyjną

, Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz,

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, postanowieniem z dnia 22 października 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 1238/15, odrzucił skargę M. K. (dalej zwany "Skarżącym") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] października 2014 r. w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013 r.

Odpis postanowienia z dnia 22 października 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 1238/15 wraz z uzasadnieniem został doręczony Skarżącemu 6 listopada 2015 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru - k. 37 akt sądowych).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, postanowieniem z dnia 7 kwietnia 2016 r., zwolnił Skarżącego od wpisu od kosztów sądowych oraz ustanowił na jego rzecz adwokata.

Okręgowa Rada Adwokacka w W., pismem z dnia [...] maja 2016 r., wyznaczyła adw. M. S. pełnomocnikiem Skarżącego w niniejszej sprawie.

Skargą kasacyjną nadaną [...] maja 2016 r. pełnomocnik Skarżącego zakwestionował w całości postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 października 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 1238/15. Wskazując w treści skargi kasacyjnej na art. 177 § 1 i 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2016 r. poz 718, dalej: "P.p.s.a."), poinformował, że Okręgowa Rada Adwokacka w W. wyznaczyła go pełnomocnikiem z urzędu w dniu 16 maja 2016 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Skargę kasacyjną należało odrzucić.

Zgodnie z art. 177 § 1 P.p.s.a., skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Art. 177 P.p.s.a. został znowelizowany na mocy art. 1 pkt 50 ustawy z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2015 r., poz. 658, dalej: "ustawa nowelizująca"), m.in. poprzez dodanie do tego przepisu § 3 w brzmieniu: "W razie ustanowienia w ramach prawa pomocy adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego po wydaniu orzeczenia, na wniosek złożony przez stronę, której doręcza się odpis orzeczenia z uzasadnieniem sporządzonym z urzędu, albo przez stronę, która zgłosiła wniosek o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia, termin do wniesienia skargi kasacyjnej biegnie od dnia zawiadomienia pełnomocnika o jego wyznaczeniu, jednak nie wcześniej niż od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem".

Zaznaczyć przy tym należy, że zgodnie z art. 2 ustawy nowelizującej, przepisy P.p.s.a, w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 2-8, pkt 10-14, pkt 19-32, pkt 34-39, pkt 41-47, pkt 51, pkt 52, pkt 55, pkt 57, pkt 58, pkt 60-69, pkt 71, pkt 72 i pkt 74-81 niniejszej ustawy stosuje się również do postępowań wszczętych przed dniem jej wejścia w życie. W pozostałym jednak zakresie do tych postępowań stosuje się przepisy ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym.

Ze wskazanych powyżej przepisów wynika jednoznacznie, że w rozpoznawanej sprawie znajdował zastosowanie art. 177 § 1 P.p.s.a., bez uwzględnienia wyjątku przewidzianego w art. 177 § 3 ww. ustawy, ponieważ postępowanie przed sądem administracyjnym pierwszej instancji zostało wszczęte przed wejściem w życie ustawy nowelizującej.

W okolicznościach procesowych rozpoznawanej sprawy stwierdzić należy, że skoro wyrok Sądu I instancji został doręczony 6 listopada 2015 r., termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał w dniu 7 grudnia 2015 r., to pełnomocnik powinien złożyć w imieniu Skarżącego, wraz z wniesioną w dniu 20 maja 2016 r. skargą kasacyjną, wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

Tym samym w sytuacji, gdy pełnomocnik Skarżącego nie złożył wskazanego powyżej wniosku, a skarga kasacyjna została wniesiona z uchybieniem ustawowego terminu do jej wniesienia, o którym mowa w art. 177 § 1 P.p.s.a. w zw. z art. 2 ustawy nowelizującej, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 178 P.p.s.a. był zobowiązany postanowić, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 10 maja 2017 r., dokument z 24 października 2016 r., dokument z 7 kwietnia 2016 r., dokument z 16 lutego 2016 r., dokument z 22 października 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.