Uzasadnienie
Skarżący – T.J. – wniósł skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z [...] marca 2018r., nr [...] w sprawie odmowy umorzenia zaległości podatkowych.
Zarządzeniem z dnia 11 czerwca 2018r. wezwano Skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 500 złotych – w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania – pod rygorem odrzucenia skargi.
Przesyłka zawierająca wezwanie została skutecznie doręczona Skarżącemu 19 czerwca 2018r. (k. 20 akt sądowych), zatem termin do uiszczenia należnego w sprawie wpisu upłynął 26 czerwca 2018r.
Po sprawdzeniu w rejestrze opłat sądowych stwierdzono, że do 3 sierpnia 2018r. w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych, nie zidentyfikowano wpłaty do niniejszej sprawy (k. 21 akt sądowych).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, postanowieniem z dnia 23 sierpnia 2018r. sygn. akt. III SA/Wa 1245/18, odrzucił skargę z uwagi na nieuiszczenie wpisu sądowego w wyznaczonym terminie 7 dni.
Powyższe postanowienie zostało doręczone Skarżącemu w dniu 27 sierpnia 2018r. (k. 31 akt sądowych).
Pismem z dnia 30 sierpnia 2018r. (data nadania 5 października 2018r.) Skarżący wniósł zażalenie na ww. postanowienie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zażalenie podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 197 § 2 w związku z art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018r., poz. 1302 ze zm.; dalej: "P.p.s.a."), wojewódzki sąd administracyjny odrzuca zażalenie wniesione po terminie lub z innych przyczyn niedopuszczalne, a także zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Stosownie do art. 194 § 2 P.p.s.a. zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
W niniejszej sprawie zaskarżone postanowienie doręczone zostało, na adres wskazany przez Skarżącego, w dniu 27 sierpnia 2018r. Skarżący został pouczony o prawie złożenia zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, za pośrednictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skarżący został też pouczony, że zażalenie wniesione po upływie tego terminu zostanie odrzucone. Termin do wniesienia zażalenia rozpoczął bieg w dniu 28 sierpnia 2018r. i upłynął z dniem 3 września 2018r. (poniedziałek). Zażalenie wniesione zostało przez oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym w dniu 5 października 2018r., a więc po upływie zakreślonego terminu. Zażalenie, jako wniesione po terminie, podlega więc odrzuceniu.
Mając powyższe na uwadze Sąd, na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji.