Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 6 września 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 1246/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Waldemar Śledzik przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 6 września 2013r. na posiedzeniu niejawnym wniosku A. K. o sporządzenie uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 sierpnia 2013r.
Sprawa
w sprawie ze skargi A. K. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2013r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania

Sentencja

postanawia:

  1. odmówić sporządzenia uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 sierpnia 2013 r.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 22 sierpnia 2013 r. oddalił skargę A. K. (zwanego dalej "Skarżącym") na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2013r. w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania.

Skarżący, pismem nadanym na poczcie w dniu 30 sierpnia 2013r. (karta nr 21 akt sądowych), zwrócił się do Sądu z wnioskiem o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia powyższego wyroku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 141 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej: "P.p.s.a.") sąd sporządza uzasadnienie wyroku z urzędu w terminie czternastu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo podpisania sentencji wyroku wydanego na posiedzeniu niejawnym. W przypadku oddalenia skargi, zgodnie z art. 141 § 2 P.p.s.a., uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku.

Wobec powyższego, jeśli wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku został złożony po upływie terminu określonego we wskazanym przepisie, czynność ta jest bezskuteczna. Siedmiodniowy termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku jest bowiem terminem ustawowym, który nie może być przedłużany ani skracany. Dlatego też złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku po terminie skutkuje odmową jego sporządzenia. Przepis art. 141 § 3 P.p.s.a. wskazuje natomiast, że odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje w formie postanowienia wydanego na posiedzeniu niejawnym.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt rozpoznawanej sprawy wskazać należy, iż Sąd wyrokiem z dnia 22 sierpnia 2013 r., oddalił skargę Skarżącego. Od tego dnia rozpoczął zatem swój bieg siedmiodniowy termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia. Termin ten upłynął z dniem 29 sierpnia 2013r. Tym samym złożony w dniu 30 sierpnia 2013r. wniosek uznać trzeba za spóźniony.

Mając powyższe na względzie Sąd, na podstawie art. 141 § 3 P.p.s.a., postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 13 listopada 2013 r., dokument z 22 sierpnia 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.