Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 29 lipca 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 132/15 oddalił skargę K. K. (dalej zwana "Skarżącą") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z [...] listopada 2014 r. w przedmiocie odmowy podatku od towarów i usług za miesiące od grudnia 2008 r. do grudnia 2011 r.
Pełnomocnik Skarżącej pismem z 15 października 2015 r., złożył (z zachowaniem terminu) skargę kasacyjną od ww. wyroku.
Pełnomocnikowi Skarżącej, przy piśmie z 19 października 2015 r., przesłano odpis zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z 19 października 2015 r. o wezwaniu do uiszczenia – w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego pisma – wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w wysokości 1.000 zł, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej.
Ze znajdującego się w aktach sprawy "zwrotnego potwierdzenia odbioru" wynika, że ww. korespondencja została doręczona na adres pełnomocnika Skarżącej 29 października 2015 r.
W dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych na 19 listopada 2015 r. nie stwierdzono wpływu kwoty z tytułu wpisu od skargi kasacyjnej do sprawy o sygn. akt III SA/Wa 132/15, do którego uiszczenia Skarżąca została wezwana.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Skargę kasacyjną należało odrzucić.
Zgodnie z art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270, ze zm., zwanej dalej "P.p.s.a."), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga kasacyjna. Sąd, w myśl art. 220 § 1 P.p.s.a. nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd. Zgodnie z art. 178 P.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W niniejszej sprawie zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej zawierało prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie i zarządzenie zostało skutecznie doręczone 29 października 2015 r. pełnomocnikowi Skarżącej. Wobec tego należało przyjąć, że siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. 30 października 2015 r. Termin ten upłynął 5 listopada 2015 r. - zgodnie z zasadami obliczania terminów, przewidzianymi w art. 83 § 1 P.p.s.a. Do 5 listopada 2015 r. Skarżąca powinna zatem uiścić wpis sądowy od skargi kasacyjnej. Z adnotacji sporządzonej przez Oddział Finansowo-Budżetowy wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty do niniejszej sprawy.
Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 178 P.p.s.a. Sąd uznał, iż należało odrzucić skargę kasacyjną.