Uzasadnienie
M. S. (dalej zwany: Skarżącym) złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z [...] kwietnia 2013r.
W skardze zawarł wniosek o zwolnienie go od kosztów sądowych.
Referendarz sądowy postanowieniem z 18 września 2013r. odmówił Skarżącemu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.
W wyniku złożonego sprzeciwu Skarżącego, Sąd postanowieniem z 29 października 2013r. odmówił przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Skarżący złożył zażalenie na powyższe postanowienie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z 23 stycznia 2014r. sygn. akt II FZ 1413/13 oddalił zażalenie.
Wobec powyższego Sąd wezwał Skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi.
Wezwanie doręczono pełnomocnikowi Skarżącego 17 lutego 2014r.
W dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych na 11 marca 2014r. nie stwierdzono wpływu kwoty z tytułu wpisu sądowego do sprawy o sygn. akt III SA/Wa 1425/13, do którego uiszczenia Skarżący został wezwany.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
skargę należało odrzucić.
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012r., poz. 270 ze zm.), powoływanej dalej jako "P.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały; pismem takim jest między innymi skarga. Jeśli zatem należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia.
Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie wezwano do uiszczenia należnego wpisu w sposób prawidłowy. W zarządzeniu zawarto pouczenie o skutkach jego niewykonania, tj. wskazano na rygor w postaci odrzucenia skargi w przypadku nie uiszczenia wpisu w terminie. Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone pełnomocnikowi Skarżącego w dniu 17 lutego 2014r.
Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu upływał więc 24 lutego 2014r.
Z zapisów w rejestrze sądowym wynika, że do 11 marca 2014r. wpisu nie uiszczono.
Zgodnie z art. 220 § 3 P.p.s.a. Sąd odrzuca skargę, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis. Sąd stwierdził, w sprawie niniejszej zaistniała przesłanka przewidziana w tym przepisie. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (58 § 3 P.p.s.a.).
W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 58 § 3 w zw. z art. 220 § 3 P.p.s.a., Sąd orzekł jak w sentencji.