Uzasadnienie
Pismem z 25 kwietnia 2008 r. A. G. (w niniejszej sprawie "Skarżąca") wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2008 r. w przedmiocie odroczenia zapłaty zaległości podatkowej w podatku od spadków i darowizn.
Następnie w wykonaniu zarządzenia z dnia 30 maja 2008 r. wezwano Skarżącą do uiszczenia wpisu w wysokości 500 zł. W piśmie tym pouczono stronę, że nie uiszczenie wpisu w ustawowym terminie 7 dni od daty otrzymania w/w wezwania spowoduje odrzucenie skargi na podstawie art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., powoływanej dalej jako "P.p.s.a.").
W odpowiedzi na wezwanie Skarżąca złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych oraz ustanowienia radcy prawnego.
Postanowieniem z dnia [...] września 2008 r. referendarz sądowy odmówił Skarżącej przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie, od którego Skarżąca nie wniosła sprzeciwu.
Tym samym w wykonaniu zarządzenia z dnia 26 listopada 2008 r. pismem z 27 listopada 2008 r. wezwano Skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III WSA w Warszawie z dnia 30 maja 2008 r. W piśmie tym ponownie pouczono stronę, że nie uiszczenie wpisu w kwocie 500 zł w ustawowym terminie 7 dni od daty otrzymania w/w wezwania spowoduje odrzucenie skargi na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a.
Po sprawdzeniu w rejestrze dochodów budżetowych Sądu stwierdzono, że do dnia 13 lutego 2009 r. nie uiszczono należnego wpisu od wniesionej skargi w kwocie 500 złotych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 220 § 1 in princ w związku z art. 220 § 3 P.p.s.a. Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.
Skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez Sąd.
Natomiast zgodnie z art. 58 § 3 w/w ustawy odrzucenie skargi ma formę postanowienia i może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.
W rozpoznawanej sprawie Sąd pismem z dnia 27 listopada 2008 r. wezwał stronę skarżącą do uzupełnienia braków skargi przez uiszczenie wpisu sądowego od skargi w wysokości 500 zł.
Powyższe wezwanie zostało wysłane na adres wskazany przez stronę skarżącą w skardze i doręczone Skarżącej zgodnie z datą widniejącą na zwrotnym potwierdzeniu odbioru w/w przesyłki dnia 27 stycznia 2009 r.(k. nr 44 akt sądowych). Tym samym zgodnie z zasadami obliczania terminów określonymi w art. 83 P.p.s.a. siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu upłynął dnia 3 lutego 2009 r. (wtorek). Tymczasem, jak wynika z kontroli rejestru dochodów budżetowych sądu (k. nr 47 akt sądowych), do dnia 13 lutego 2009 r. nie uiszczono należnego wpisu od wniesionej skargi w kwocie 500 złotych.
Mając na uwadze powyższe w przedmiotowej sprawie mimo istniejącego obowiązku uzupełnienia braków skargi przez uiszczenie wpisu sądowego, strona skarżąca nie dopełniła tych wymogów we wskazanym przez Sąd terminie.
Wobec powyższego, Sąd na podstawie art. 58 § 3 w związku z art. 220 § 1 i § 3 P.p.s.a. postanowił jak w sentencji.