Uzasadnienie
Wyrokiem opisanym w komparycji niniejszego postanowienia, oddalono skargę P.D. ("Skarżący"). Odpis wyroku z uzasadnieniem doręczono pełnomocnikowi Skarżącego w dniu 28 maja 2018 r. (k. 54 akt).
Pismem z dnia 22 czerwca 2018 r., wniesionym w dniu 28 czerwca 2018 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (data nadania przesyłki) Skarżący, reprezentowany przez adw. D.A., wniósł skargę kasacyjną na powyższy wyrok WSA w Warszawie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) – dalej "P.p.s.a.", wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W rozpoznawanej sprawie, jak wynika z wyżej opisanych okoliczności, przesyłkę zawierającą powyżej opisany wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 marca 2018 r. z uzasadnieniem doręczono pełnomocnikowi Skarżącego w dniu 28 maja 2018 r. Trzydziestodniowy termin do wniesienia do Naczelnego Sądu Administracyjnego – za pośrednictwem WSA w Warszawie – skargi kasacyjnej na omawiany wyrok, stosownie do art. 177 § 1 w związku z art. 83 § 1 P.p.s.a., upływał zatem w dniu 27 czerwca 2018 r.
Natomiast pełnomocnik Skarżącego nadał skargę kasacyjną w dniu 28 czerwca 2018 r. w placówce pocztowej. Zgodnie z art. 83 § 3 P.p.s.a. oddanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe albo placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, albo polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
Skoro trzydziestodniowy termin na wniesienie skargi kasacyjnej upływał z dniem 27 czerwca 2018 r., to oznacza to, że pełnomocnik Skarżącego wniósł skargę kasacyjną z uchybieniem terminu.
W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 178 P.p.s.a., postanowił o odrzuceniu skargi kasacyjnej.