Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 16 lipca 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 1470/13

Metryka

Sąd
Dnia 16 lipca 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Rozpoznanie
w dniu 16 lipca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi kasacyjnej O. S.A. z siedzibą w W. (dawniej T. S.A. z siedzibą w W.) w sprawie ze skargi T. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2007 r. postanawia odrzucić skargę kasacyjną
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 grudnia 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 1470/13

, Przewodnicząca Sędzia WSA Grażyna Nasierowska,

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 10 grudnia 2013 r., orzekając w sprawie ze skargi T. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego W. z dnia z dnia [...] kwietnia 2013 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2007 r. - oddalił skargę.

Pismem z dnia 25 marca 2014 r. Skarżąca – O. S.A. z siedzibą w W. (dawniej T. S.A. z siedzibą w W.) wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku, zarzucając naruszenie prawa materialnego i procesowego.

Na mocy zarządzeń Przewodniczącej Wydziału z dnia 1 kwietnia 2014 r., Skarżącą wezwano, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwań, pod rygorem odrzucenia skargi, do uzupełnienia braków formalnych skargi kasacyjnej oraz do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w wysokości 100 zł.

Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru przesyłki, zawierającej odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu oraz wezwanie do uzupełnienia braków formalnych, wynika, że została ona doręczona pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 4 kwietnia 2014 r. (karta nr 65 akt sądowych).

Z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo-Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sporządzonej według stanu do 16 czerwca 2014 r. (karta nr 67 akt sądowych) wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty wpisu sądowego od skargi kasacyjnej do niniejszej sprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 178 w związku z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) – dalej "p.p.s.a", wojewódzki sąd administracyjny dokonuje wstępnej kontroli skargi kasacyjnej. Kontrola ta obejmuje zbadanie zachowania terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, jej dopuszczalność oraz dochowanie wymogów formalnych. Skarga kasacyjna której braki, pomimo wezwania, nie zostały uzupełnione podlega odrzuceniu zgodnie z art. 178 p.p.s.a.

Stosownie zaś do z art. 230 § 1 i § 2 p.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga kasacyjna. Skarga kasacyjna, od której, pomimo wezwania, nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a.

Z akt sądowych sprawy wynika, iż zarówno zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej, jak i wezwanie do uzupełnienia jej braków, zawierały prawidłowe pouczenia o skutkach niezastosowania się do wezwań w wyznaczonym terminie. Powyższe wezwanie i zarządzenie zostały skutecznie doręczone pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 4 kwietnia 2014 r. - na adres do doręczeń wskazany w skardze. Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. 5 kwietnia 2014 r. Termin ten upłynął z dniem 11 kwietnia 2014 r. (piątek) - zgodnie z zasadami obliczania terminów, określonymi w art. 83 § 1 i § 2 p.p.s.a. Do dnia 11 kwietnia 2014 r. Skarżąca powinna zatem uiścić wpis sądowy i uzupełnić braki formalne skargi kasacyjnej.

Skoro zatem z dokumentów księgowych Sądu wynika, że do dnia 16 czerwca 2014 r. nie odnotowano wpływu wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w niniejszej sprawie, to Skarżąca nie uiściła go w wyznaczonym terminie. W wyznaczonym terminie nie uzupełniono także braków formalnych. Skarga kasacyjna nie została więc opłacona, a jej braki uzupełnione, podlega zatem odrzuceniu.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 178 w związku z art. 220 § 3 p.p.s.a., Sąd postanowił odrzucić skargę kasacyjną.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 10 grudnia 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.