Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 8

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 18 października 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1531/15

Metryka

Sąd
Dnia 18 października 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Rozpoznanie
w dniu 18 października 2016 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej H. P.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 maja 2016 r. sygn. akt III SA/Wa 1531/15
Sprawa
w sprawie ze skargi H.P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia w całości postanowienia odmawiającego umożliwienia zapoznania się z dokumentami i przekazania do ponownego rozpatrzenia postanawia 1) odrzucić skargę kasacyjną;

, Przewodnicząca Sędzia WSA Agnieszka Krawczyk,

Sentencja

  1. 2) zwrócić ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na rzecz H. P. kwotę 100 zł (słownie: sto złotych) uiszczoną tytułem wpisu od skargi kasacyjnej.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 19 maja 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1531/15 oddalił skargę H.P. (dalej "Skarżąca") na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia [...] marca 2015 r. w przedmiocie uchylenia w całości postanowienia odmawiającego umożliwienia zapoznania się z dokumentami i przekazania do ponownego rozpatrzenia. Odpis wskazanego powyżej wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi Skarżącej 3 sierpnia 2016 r.

Pełnomocnik Skarżącej pismem z 2 września 2016 r. wniósł (z zachowaniem terminu) skargę kasacyjną od ww. wyroku.

Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 września 2016 r. Skarżąca została wezwana, pismem z tego samego dnia, do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej. W wezwaniu pouczono, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania spowoduje odrzucenie skargi kasacyjnej.

Powyższe wezwanie pełnomocnik Skarżącej otrzymał 27 września 2016 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru - k. 49 akt sądowych).

Z dokumentacji księgowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, dotyczącej opłat sądowych wynika, że wpis sądowy od skargi kasacyjnej w żądanej kwocie został uiszczony 11 października 2016 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zważył co następuje

Zgodnie z art. 178 w związku z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 718) – dalej: "p.p.s.a", wojewódzki sąd administracyjny dokonuje wstępnej kontroli skargi kasacyjnej. Kontrola ta obejmuje zbadanie zachowania terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, jej dopuszczalność oraz dochowanie wymogów formalnych.

Z kolei przepis art. 230 § 1 i § 2 p.p.s.a., stanowi, że od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga kasacyjna.

Stosownie natomiast do art. 220 § 1 p.p.s.a., Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. Skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a.

Z akt sprawy wynika, że odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej, zawierający prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie, doręczono pełnomocnikowi Skarżącej 27 września 2016 r. Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg 28 września 2016 r. i upłynął 4 października 2016 r. (wtorek), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 p.p.s.a. Oznacza to, że do 4 października 2016 r. Skarżąca powinna uiścić wymagany wpis sądowy od skargi kasacyjnej.

Sąd zauważa, że skoro z dokumentów księgowych Sądu wynika, iż przedmiotowy wpis sądowy został uiszczony dopiero 11 października 2016 r., w dacie obciążenia rachunku bankowego wpłacającego (karta 52 akt sądowych), należało uznać, że Skarżąca nie uiściła wpisu sądowego w wyznaczonym terminie. Skarga kasacyjna nie została zatem opłacona i podlega odrzuceniu.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 220 § 3 w związku z art. 178 p.p.s.a., Sąd skargę kasacyjną odrzucił.

O zwrocie uiszczonego wpisu od skargi kasacyjnej Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 19 maja 2016 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.