Uzasadnienie
Skarżąca – V. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SKA z siedzibą w W., wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2016 r. określającą wysokość zobowiązania podatkowego za styczeń i luty 2013 r.
Na podstawie zarządzenia z dnia 30 maja 2016 r. wezwano Skarżącą do uiszczenia – w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania – wpisu sądowego od skargi w kwocie 11.683 zł, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie zostało doręczone pełnomocnikowi dnia 3 czerwca 2016 r.
Pismem z dnia 10 czerwca 2016 r. pełnomocnik Skarżącej wniósł o przyznanie spółce prawa pomocy.
Na postawie postanowienia z dnia 30 czerwca 2016 r. Skarżącej, reprezentowanej przez pełnomocnika, odmówiono przyznania prawa pomocy w jakimkolwiek zakresie.
Pismem z dnia 6 lipca 2016 r. pełnomocnik Skarżącej wniósł sprzeciw od ww. postanowienia w przedmiocie odmowy przyznania prawa pomocy wnosząc o zmianę postanowienia referendarza sądowego.
Postanowieniem z dnia 28 lipca 2016 r. tut. Sąd utrzymał w mocy postanowienie z dnia 30 czerwca 2016 w przedmiocie odmowy przyznania prawa pomocy.
Na podstawie zarządzenia z dnia 2 sierpnia 2016 r. Skarżąca została wezwana do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 30 maja 2016 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego.
Wezwanie zostało doręczone Skarżącej w dniu 10 sierpnia 2016 r.
W dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych do 7 września 2016 r. nie stwierdzono wpływu kwoty 11.683 zł tytułem wpisu sądowego w niniejszej sprawie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Skargę należało odrzucić.
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 718 ze zm.; dalej: "P.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga i jeśli wnoszący skargę nie uiścił należnego wpisu, wzywa się go do jego uiszczenia.
W myśl natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi doręczono pełnomocnikowi Skarżącej 10 sierpnia 2016 r. Siedmiodniowy termin na uiszczenie wpisu rozpoczął zatem bieg następnego dnia i upłynął 17 sierpnia 2016 r. (środa), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 P.p.s.a.
Skarżąca do dnia 7 września 2016 r. nie uiściła wpisu sądowego.
W tym stanie rzeczy Sąd postanowił odrzucić skargę na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a.