Uzasadnienie
Skarżąca – E. Sp. z o.o. z siedzibą w W. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z [...] marca 2014r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od gier za sierpień 2011r., w której zwarła również wniosek o przyznanie prawa pomocy.
Zarządzeniem z 13 października 2014r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie pozostawił bez rozpoznania wniosek Skarżącej o przyznanie prawa pomocy.
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 13 listopada 2014r. Skarżąca została wezwana pismem z 13 listopada 2014r. do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 2.227 zł. W wezwaniu pouczono, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni, od dnia doręczenia wezwania, spowoduje odrzucenie skargi.
Skarżąca, w odpowiedzi na ww. wezwanie, wystąpiła z ponownym wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od wpisu od skargi.
Postanowieniem z 21 stycznia 2015r. referendarz sądowy odmówił Skarżącej przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w wyniku rozpoznania sprzeciwu Skarżącej, postanowieniem z 9 kwietnia 2015r. odmówił Skarżącej przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od wpisu od skargi.
Na podstawie zarządzenia z 6 maja 2015r. wezwano Skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia z 13 listopada 2014r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego o skargi. W wezwaniu pouczono, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni, od dnia doręczenia wezwania, spowoduje odrzucenie skargi.
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru ww. wezwania wynika, że zostało ono skutecznie doręczone Skarżącej 8 maja 2015r. (k. 106 akt sądowych).
Skarżąca do 5 czerwca 2015r. nie uiściła należnego wpisu od skargi, o czym świadczy znajdująca się w aktach sprawy notatka służbowa Oddziału Finansowo-Budżetowego (k. 108 verte akt sądowych).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Skargę należało odrzucić.
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012r. poz. 270 ze zm.; dalej zwana: "P.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga i jeśli wnoszący skargę nie uiścił należnego wpisu, wzywa się go do jego uiszczenia.
W myśl natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie wezwano do uiszczenia należnego wpisu w sposób prawidłowy. W zarządzeniu zawarto pouczenie o skutkach jego niewykonania, tj. wskazano na rygor w postaci odrzucenia skargi. Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone Skarżącej 8 maja 2015r., zatem siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu zaczął biec 9 maja 2015r. i upłynął 15 maja 2015r., zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 P.p.s.a. Jak już wyjaśniono, do 5 czerwca 2015r., Skarżąca, mimo wezwania, nie uiściła należnego wpisu.
Sąd, w tym stanie rzeczy, odrzucił skargę na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a.