Uzasadnienie
W piśmie z dnia 9 kwietnia 2014 r. J. B. (zwana dalej: "Skarżącą") złożyła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Wnosząc wskazaną skargę Skarżąca uiściła jednocześnie w dniu 8 kwietnia 2014 r. kwotę 200 zł tytułem wpisu sądowego od jej skargi.
Zarządzeniem z dnia 2 czerwca 2014 r. wezwano Skarżącą do uiszczenia kwoty 2.577 zł tytułem uzupełnienia wpisu sądowego od jej skargi, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Przesyłka pocztowa zawierająca powyższe wezwanie przesłana na adres Skarżącej wskazany w jej skardze była prawidłowo dwukrotnie awizowana, po czym została zwrócona przez pocztę z adnotacją o jej niepodjęciu w terminie przez adresata – została uznana za doręczoną Skarżącej w trybie art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.) – zwanej dalej: "p.p.s.a.", z dniem 27 czerwca 2014 r.
Z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo - Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sporządzonej według stanu na dzień 14 lipca 2014 r. wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty kwoty stanowiącej uzupełnienie wpisu od skargi do niniejszej sprawy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 p.p.s.a. od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga. Sąd, w myśl zaś art. 220 § 1 p.p.s.a. w związku z art. 220 § 3 p.p.s.a. nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Sąd stwierdza, że skoro z akt sądowych sprawy wynika, że pismo zawierające wezwanie do uzupełnienia wpisu sądowego od skargi zostało skutecznie doręczone Skarżącej w dniu 27 czerwca 2014 r., to należało przyjąć, że siedmiodniowy termin do uzupełnienie wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. w dniu 28 czerwca 2014 r. Termin ten upłynął zaś z dniem 4 lipca 2014 r., zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 i § 2 p.p.s.a.
Sąd zauważa, że skoro z dokumentów księgowych Sądu wynika, że do dnia 14 lipca 2014 r. nie odnotowano wpływu kwoty stanowiącej uzupełnienie wpisu od skargi, należało przyjąć, że Skarżąca nie uzupełniła przedmiotowego wpisu w wyznaczonym terminie. Skarga nie została zatem opłacona w prawidłowej kwocie i z tego względu podlega odrzuceniu.
W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 220 § 3 w związku z art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 p.p.s.a., postanowił o odrzuceniu skargi. O zwrocie uiszczonej przez Skarżącą części wpisu sądowego od skargi orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.