Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 maja 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 1580/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę D. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: "Skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od marca 2010 r. do stycznia 2011 r.
Od powyższego wyroku Skarżąca reprezentowana przez dor. pod. M.C. złożyła skargę kasacyjną.
Zarządzeniem z dnia 31 stycznia 2018 r. wezwano Skarżącą, za pośrednictwem jej pełnomocnika, do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w kwocie 7351 zł.
Przesyłka zawierająca ww. wezwanie, omyłkowo doręczona na adres wskazany w stopce skargi kasacyjnej, została zwrócona do nadawcy.
W związku z powyższym Sąd ponownie przesłał wezwanie kierując je na adres wskazany w skardze kasacyjnej. Przesyłka była dwukrotnie awizowana i zwrócona przez pocztę z uwagi na jego niepodjęcie przez adresata. W tym stanie rzeczy wskazane wezwanie uznano za doręczone z dniem 2 maja 2018 r. w trybie art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm., dalej: "p.p.s.a.").
W dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych według stanu na dzień 16 maja 2018 r. nie zidentyfikowano wpłaty do niniejszej sprawy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zważył co następuje.
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 p.p.s.a. od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga kasacyjna. Jeśli zatem należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę kasacyjną do jego uiszczenia. Natomiast w myśl art. 220 § 1 w związku z art. 220 § 3 p.p.s.a. Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez sąd.
Natomiast stosownie do art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Z akt rozpoznawanej sprawy wynika, iż przesyłka zawierająca wezwanie Sądu do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej została doręczona pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 2 maja 2018 r. Zatem siedmiodniowy termin do uzupełnienia braków formalnych skargi kasacyjnej upłynął w dniu 9 maja 2018 r. (środa).
Pomimo upływu zakreślonego w wezwaniu terminu nie opłacono skargi kasacyjnej.
W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 178 i art. 220 § 3 p.p.s.a., postanowił o odrzuceniu skargi kasacyjnej.