Uzasadnienie
Wyrokiem z 17 grudnia 2012r., sygn. akt III SA/Wa 1608/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Skarżącej – B. sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z [...] marca 2012r. w przedmiocie zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
Pismem z 13 marca 2013r. Skarżąca, reprezentowana przez pełnomocnika, wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku.
Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału III z 15 marca 2013r. pełnomocnik Skarżącej został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia. Zarządzenie zawierało pouczenie, że nieuiszczenie wpisu we wskazanym terminie spowoduje jej odrzucenie.
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru wezwania wynika, że zostało ono skutecznie doręczone pełnomocnikowi Skarżącej 20 marca 2013r.
W dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych do 8 maja 2013r. nie stwierdzono wpływu kwoty 100 zł z tytułu wpisu sądowego od skargi kasacyjnej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Poddając wstępnej kontroli skargę kasacyjną wniesioną przez Skarżącą, Sąd stwierdził, że zachodzą przesłanki uzasadniające jej odrzucenie. Przyczyną odrzucenia jest nieuiszczenie należnego wpisu sądowego.
Zgodnie z art. 178 w zw. z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012, poz. 270 ze zm.) – dalej: "p.p.s.a.", wstępnej kontroli skargi kasacyjnej dokonuje wojewódzki sąd administracyjny. Kontrola ta ogranicza się do zbadania zachowania terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, jej dopuszczalności oraz dochowania wymogów formalnych.
Stosownie do art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu, zawierające prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie, doręczono pełnomocnikowi Skarżącej 20 marca 2013r. Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął zatem bieg 21 marca 2013r. i upłynął 27 marca 2013r. (środa), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 p.p.s.a.
Pomimo prawidłowego pouczenia o sposobie i terminie uiszczenia wpisu oraz o skutkach niezastosowania się do wezwania, pełnomocnik Skarżącej do 8 maja 2013r. wpisu nie uiścił.
W tym stanie rzeczy Sąd odrzucił skargę kasacyjną na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a.