Uzasadnienie
Pismem z 10 sierpnia 2009 r. R. Z. (dalej - "Skarżący") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na powołane w sentencji postanowienie Ministra Finansów.
Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego w wysokości 100 zł, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia. Zarządzenie zawierało pouczenie, że nieuiszczenie wpisu we wskazanym terminie spowoduje odrzucenie skargi.
W odpowiedzi Skarżący wniósł o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Zarządzeniem z 23 listopada 2009 r. Referendarz sądowy pozostawił wniosek o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania, z uwagi na niezłożenie go na urzędowym formularzu PPF.
W dniu 17 grudnia 2009 r. Skarżący został wezwany do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału w sprawie uiszczenia wpisu sądowego w wysokości 100 zł, w terminie 7 dni od doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru przesyłki, w której wysłano wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego wynika, iż została ona skutecznie doręczona 30 grudnia 2009 r. Siedmiodniowy termin do uzupełnienia braku skargi upływał 6 stycznia 2010r.
Pismem z 5 stycznia 2010 r. Skarżący wniósł o przeksięgowanie wpisu uiszczonego w sprawie o sygn. akt III SA/Wa 1112/09 (w wyroku z 19 listopada 2009r. zasądzono na rzecz Skarżącego zwrot kosztów postępowania w wysokości 100 zł od Ministra Finansów) na poczet kosztów w sprawie o sygn. akt III SA/Wa 1621/09.
Pismem z 14 stycznia 2010 r. poinformowano Skarżącego, iż przepisy obowiązującego prawa nie przewidują możliwości przeksięgowania wpisów.
W dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych do dnia 15 stycznia 2010 r. nie stwierdzono wpływu kwoty 100 zł z tytułu wpisu sądowego do niniejszej sprawy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 §1 i §2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej - P.p.s.a.), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały; pismem takim jest między innymi skarga.
Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia.
W myśl natomiast art. 220 §3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie, w piśmie skierowanym do Skarżącego, w sposób prawidłowy zostało zawarte wezwanie do uiszczenia należnego wpisu. Jak już wspomniano wezwanie do dokonania tej czynności, zawierające pouczenie o skutkach jej niewykonania, doręczono 30 grudnia 2009 r. Termin siedmiodniowy do uiszczenia wpisu upłynął z dniem 6 stycznia 2010 r. Przy czym, na ocenę powyższej okoliczności, nie ma wpływu wniosek Skarżącego o przerachowanie wpisów. Nie przerywa on bowiem biegu terminu do uiszczenia wpisu.
W konsekwencji uznać należało, iż mimo upływu terminu wskazanego w wezwaniu, Skarżący nie uiścił wpisu sądowego.
Uwzględniając powyższy stan faktyczny i prawny Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w oparciu o art. 220 §3 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji.