Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 5 lutego 2013r., sygn. akt III SA/Wa 1633/12 uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług, w części uznającej za nieprawidłowe stanowisko Skarżącej.
Orzeczenie to wraz z uzasadnieniem zostało skutecznie doręczone organowi w dniu 17 kwietnia 2013 r.
Doręczając ww. wyrok pouczono organ podatkowy, iż przysługuje od niego skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, którą należy wnieść w terminie 30 dni od dnia jego doręczenia, za pośrednictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Pismem z dnia 14 maja 2013 r. pełnomocnik organu podatkowego r.pr. J.K. wniósł skargę kasacyjną od powyższego wyroku. Uczynił to jednak za pośrednictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi a nie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w dniu 23 maja 2013 r. przekazał powyższą skargę kasacyjną według właściwości do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie celem nadania dalszego biegu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z treścią art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej p.p.s.a.) skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie 30 dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
Zasada wnoszenia skargi kasacyjnej za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie oznacza, że w przypadku wniesienia skargi kasacyjnej do innego sądu administracyjnego - Sąd ten przekazuje ją właściwemu sądowi wojewódzkiemu. O zachowaniu terminu do wniesienia skargi kasacyjnej decyduje wówczas data nadania skargi kasacyjnej przez sąd administracyjny, do którego wpłynęła skarga kasacyjna na adres właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Natomiast w myśl art. 178 powołanej ustawy wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W niniejszej sprawie trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął w dniu 17 maja 2013 r., zaś skarga kasacyjna została złożona w dniu 23 maja 2013 r. (data nadania pisma w urzędzie pocztowym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie).
Mając powyższe na uwadze Sąd na podstawie art. 178 p.p.s.a. postanowił jak w sentencji.
O zwrocie kwoty uiszczonej tytułem wpisu od skargi kasacyjnej, Sąd postanowił na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 i § 2 p.p.s.a.