Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 maja 2016 r. sygn. akt III SA/Wa 1645/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po przeprowadzeniu rozprawy oddalił skargę M[...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej: "Skarżąca") na czynność Naczelnika [...] [...] Urzędu Skarbowego w [...] z dnia [...] kwietnia 2014 r. w przedmiocie wykreślenia z rejestru jako podatnika podatku od towarów i usług.
W dniu 5 kwietnia 2018 r. (data stempla pocztowego, k. 62 akt sądowych) Skarżąca, reprezentowana przez pełnomocnika adw. J. D., złożyła wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Stosownie do treści art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm.) zwanej dalej: "p.p.s.a.", w przypadku oddalenia skargi uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Art. 141 § 3 p.p.s.a. wskazuje natomiast, że odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje w formie postanowienia wydanego na posiedzeniu niejawnym.
Wobec powyższego, jeśli wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku oddalającego skargę zostanie złożony po upływie siedmiodniowego terminu wskazanego w art. 141 § 2 p.p.s.a., to czynność ta jest bezskuteczna. Dlatego też złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku po upływie terminu skutkować musi odmową sporządzenia uzasadnienia (por. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 listopada 2007r. sygn. akt. II OZ 1204/07).
Przenosząc powyższe na grunt rozpoznawanej sprawy wskazać należy, że wyrok Sądu oddalający skargę został ogłoszony w dniu 25 maja 2016 r. Siedmiodniowy termin do złożenia wniosku o uzasadnienie upływał zatem z dniem 1 czerwca 2016 r. Skarżąca wniosła o sporządzenie uzasadnienia w dniu 5 kwietnia 2018 r., a więc prawie z dwuletnim uchybieniem ustawowego terminu.
W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 141 § 2 i 3 p.p.s.a., orzekł, jak w sentencji postanowienia.