Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 25 września 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 1659/12

Metryka

Sąd
Dnia 25 września 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Rozpoznanie
w dniu 25 września 2012 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku S. w W. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi
Sprawa
w sprawie ze skargi S. w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług

, Przewodnicząca Sędzia WSA Ewa Radziszewska - Krupa,

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę

Uzasadnienie

S. w W. (dalej: "Skarżąca"), wniosła 13 kwietnia 2012 r., bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (dalej: "WSA"), skargę na interpretację indywidualną Ministra Finansów z [...] stycznia 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

WSA przesłał Ministrowi Finansów ww. skargę 20 kwietnia 2012 r., jednocześnie informując o tym Spółkę pismem z 20 kwietnia 2012 r. (karta nr 11 akt sądowych).

Skarżąca 25 kwietnia 2012 r. zwróciła się do WSA z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.

WSA postanowieniem z 5 lipca 2012 r. odmówił Skarżącej przywrócenia terminu do wniesienia skargi.

Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: "NSA") postanowieniem z 5 września 2012 r. oddalił zażalenie Skarżącej na ww. postanowienie WSA z 5 lipca 2012 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

W myśl art. art. 53 § 1 i art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej: "P.p.s.a.") skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Skargę wniesioną po upływie tego terminu sąd odrzuca na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a. Zgodnie z art. 58 § 3 P.p.s.a. sąd odrzuca skargę postanowieniem, zaś odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, wskazać należy, że pismem z 13 marca 2012 r. Minister Finansów udzielił Skarżącej odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, w którym domagała się zmiany interpretacji indywidualnej z [...] stycznia 2012 r. W ww. piśmie Skarżąca została prawidłowo pouczona o prawie, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia - skargi do sądu administracyjnego. Odpowiedź ta została doręczona Skarżącej 16 marca 2012 r. Trzydziestodniowy termin do złożenia skargi do sądu administracyjnego upływał zatem 12 kwietnia 2012 r. (czwartek).

Zgodnie z przyjętym w orzecznictwie i doktrynie stanowiskiem w przypadku wniesienia skargi bezpośrednio do sądu administracyjnego, sąd ten powinien ją przekazać właściwemu organowi administracji publicznej. O zachowaniu terminu do wniesienia skargi decyduje wówczas data przekazania (nadania) skargi przez sąd właściwemu organowi administracji publicznej. (patrz postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 listopada 2010 r., sygn. akt II OSK 2184/10).

Skoro wniesiona bezpośrednio do WSA 13 kwietnia 2012 r. skarga została przekazana 20 kwietnia 2012 r. przez WSA do właściwego organu, za datę wniesienia skargi należy uznać 20 kwietnia 2012 r., a to oznacza, że Skarżąca złożyła skargę z uchybieniem 30-dniowego terminu, przewidzianego w art. 53 § 1 P.p.s.a.

Podkreślenia wymaga, że Skarżącej postanowieniem z 5 lipca 2012 r. WSA odmówił przywrócenia terminu do złożenia skargi.

Sąd mając na uwadze powyższe, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 P.p.s.a. postanowił, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 5 lipca 2012 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.