Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 15 czerwca 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 1677/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Waldemar Śledzik przewodniczący
Rozpoznanie
na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 czerwca 2015 r. zażalenia J. P. z dnia 30 marca 2015 r. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 marca 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 1677/14 odmawiające wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji
Sprawa
w sprawie ze skargi J. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2014 r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2008 r.

Sentencja

postanawia:

  1. - odrzucić zażalenie -

Uzasadnienie

Pismem z dnia 30 marca 2015 r. J. P. (dalej: "Skarżący") wniósł zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 marca 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 1677/14 odmawiające wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 9 kwietnia 2015 r. Skarżący został wezwany do usunięcia – w terminie 7 dni, od daty otrzymania wezwania - braków formalnych zażalenia poprzez nadesłanie odpisu zażalenia oraz nadesłanie podpisanego egzemplarza zażalenia albo podpisanie znajdującego się aktach sprawy zażalenia, pod rygorem odrzucenia zażalenia na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.; dalej jako P.p.s.a.).

Jak wynika ze zwrotnego poświadczenia odbioru, wezwanie do usunięcia braków formalnych zażalenia oraz do uiszczenia wpisu od zażalenia zostało doręczone pełnomocnikowi Skarżącego w dniu 16 kwietnia 2015 r.

Skarżący uiścił wpis od zażalenia w dniu 10 kwietnia 2015r., natomiast pomimo upływu zakreślonego, siedmiodniowego terminu, nie uzupełnił drugiego braku formalnego zażalenia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zażalenie podlega odrzuceniu.

W myśl z art. 47 § 1 P.p.s.a. do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych. Odpisami w rozumieniu § 1 mogą być także uwierzytelnione fotokopie bądź uwierzytelnione wydruki poczty elektronicznej (§ 2).

Zgodnie z art. 49 § 1 P.p.s.a., jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, a w przypadku zażalenia pod rygorem jego odrzucenia, chyba że ustawa stanowi inaczej.

W niniejszej sprawie Skarżący został wezwany do uzupełnienia braków formalnych zażalenia poprzez nadesłanie odpisu zażalenia oraz podpisanego odpisu zażalenia. Skarżący nie podpisał również zażalenia znajdującego się w aktach sprawy.

Pomimo upływu zakreślonego, siedmiodniowego terminu, Skarżący nie uzupełnił ww. braku formalnego zażalenia.

Zgodnie z art. 197 § 2 P.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. Jak stanowi art. 57 § 1 P.p.s.a., skarga kierowana do sądu administracyjnego powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym.

Zatem w myśl przepisu art. 178 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a. sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W niniejszej sprawie wezwanie do uzupełnienia braków formalnych zażalenia doręczono skarżącemu w dniu 16 kwietnia 2015 r., zatem termin do wykonania zobowiązania upływał z dniem 23 kwietnia 2015 r. Skarżący we wskazanym terminie nie uzupełnił braków zażalenia.

Biorąc pod uwagę omówione wyżej okoliczności, Wojewódzki Sąd Administracyjny, na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a. orzekł jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 14 grudnia 2015 r., dokument z 18 sierpnia 2015 r., dokument z 9 marca 2015 r., dokument z 8 stycznia 2015 r., dokument z 30 września 2014 r., dokument z 22 sierpnia 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.