Uzasadnienie
Pismem z dnia 30 marca 2015 r. J. P. (dalej: "Skarżący") wniósł zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 marca 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 1677/14 odmawiające wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 9 kwietnia 2015 r. Skarżący został wezwany do usunięcia – w terminie 7 dni, od daty otrzymania wezwania - braków formalnych zażalenia poprzez nadesłanie odpisu zażalenia oraz nadesłanie podpisanego egzemplarza zażalenia albo podpisanie znajdującego się aktach sprawy zażalenia, pod rygorem odrzucenia zażalenia na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.; dalej jako P.p.s.a.).
Jak wynika ze zwrotnego poświadczenia odbioru, wezwanie do usunięcia braków formalnych zażalenia oraz do uiszczenia wpisu od zażalenia zostało doręczone pełnomocnikowi Skarżącego w dniu 16 kwietnia 2015 r.
Skarżący uiścił wpis od zażalenia w dniu 10 kwietnia 2015r., natomiast pomimo upływu zakreślonego, siedmiodniowego terminu, nie uzupełnił drugiego braku formalnego zażalenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zażalenie podlega odrzuceniu.
W myśl z art. 47 § 1 P.p.s.a. do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych. Odpisami w rozumieniu § 1 mogą być także uwierzytelnione fotokopie bądź uwierzytelnione wydruki poczty elektronicznej (§ 2).
Zgodnie z art. 49 § 1 P.p.s.a., jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, a w przypadku zażalenia pod rygorem jego odrzucenia, chyba że ustawa stanowi inaczej.
W niniejszej sprawie Skarżący został wezwany do uzupełnienia braków formalnych zażalenia poprzez nadesłanie odpisu zażalenia oraz podpisanego odpisu zażalenia. Skarżący nie podpisał również zażalenia znajdującego się w aktach sprawy.
Pomimo upływu zakreślonego, siedmiodniowego terminu, Skarżący nie uzupełnił ww. braku formalnego zażalenia.
Zgodnie z art. 197 § 2 P.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. Jak stanowi art. 57 § 1 P.p.s.a., skarga kierowana do sądu administracyjnego powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym.
Zatem w myśl przepisu art. 178 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a. sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W niniejszej sprawie wezwanie do uzupełnienia braków formalnych zażalenia doręczono skarżącemu w dniu 16 kwietnia 2015 r., zatem termin do wykonania zobowiązania upływał z dniem 23 kwietnia 2015 r. Skarżący we wskazanym terminie nie uzupełnił braków zażalenia.
Biorąc pod uwagę omówione wyżej okoliczności, Wojewódzki Sąd Administracyjny, na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a. orzekł jak w sentencji.