Uzasadnienie
Skarżący – K. R., wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] kwietnia 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2011 r.
W odpowiedzi na wezwanie z dnia 1 lipca 2015 r. do uiszczenia wpisu sądowego w wysokości 2.000 zł, Skarżący zwrócił się z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od wpisu od skargi.
Postanowieniem z dnia 28 września 2015 r. referendarz sądowy WSA w Warszawie odmówił Skarżącemu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.
Na mocy zarządzenia Sądu z dnia 19 listopada 2015 r. Skarżącego wezwano do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 1 lipca 2015 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 2.000 zł. Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru pisma, zawierającego powyższe wezwanie, wynika, że zostało ono doręczone Skarżącemu w dniu 1 grudnia 2015 r. (karta nr 71 akt sądowych).
Z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo-Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (karta nr 73 akt sądowych), sporządzonej według stanu do dnia 22 grudnia 2015 r. wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty wpisu sądowego od skargi do niniejszej sprawy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga.
Stosownie do art. 220 § 1 p.p.s.a, sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu zgodnie z do art. 220 § 3 p.p.s.a.
Z akt sądowych sprawy wynika bezspornie, iż wezwanie do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, zawierało prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie i zostało ono skutecznie doręczone Skarżącemu w dniu 1 grudnia 2015 r. Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. w dniu 2 grudnia 2015 r. Termin ten upłynął z dniem 8 grudnia 2015 r. (wtorek) - zgodnie z zasadami obliczania terminów, przewidzianymi w art. 83 § 1 p.p.s.a. Do dnia 8 grudnia 2015 r. Skarżący powinien uiścić wpis sądowy od skargi.
Skoro zatem z dokumentów księgowych Sądu wynika, że do dnia 22 grudnia 2015 r. nie odnotowano wpływu wpisu sądowego od skargi w niniejszej sprawie, to Skarżący nie uiścił go w wyznaczonym terminie. Skarga nie została więc opłacona i podlega odrzuceniu.
W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 220 § 3 w związku z art. 58 § 3 p.p.s.a., Sąd postanowił o odrzuceniu skargi.