Uzasadnienie
P. K. (dalej "Skarżąca") wniosła w niniejszej sprawie skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] listopada 2016 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011 r.
Zarządzeniem z dnia 20 marca 2017 r. Skarżącą wezwano do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 9.178 zł stosownie do § 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193), w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, pod rygorem odrzucenia skargi. Poinformowano Skarżącą, że wysokość wpisu ustalona została przy uwzględnieniu wartości przedmiotu zaskarżenia w kwocie 917.710,00 zł, tj. w kwocie należności pieniężnej, do której odnosi się zaskarżona decyzja.
Powyższe zarządzenie zostało doręczone pełnomocnikowi Skarżącej dnia 10 kwietnia 2017 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru (k. 49 akt sądowych).
W odpowiedzi na zarządzenie Skarżąca złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Starszy referendarz sądowy postanowieniem z dnia 13 czerwca 2017 r. odmówił przyznania Skarżącej prawa pomocy.
Na ww. postanowienie Skarżąca złożyła sprzeciw, po rozpoznaniu którego, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 26 lipca 2017 r. utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.
Powyższe postanowienie zostało doręczone pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 14 sierpnia 2017 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru k. 188 akt sądowych).
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III z dnia 31 lipca 2017 r. Skarżąca została wezwana do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 20 marca 2017 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi.
Wezwanie zostało odebrane przez pełnomocnika Skarżącej w dniu 18 sierpnia 2017 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru k. 186 akt sądowych).
Skarżąca do 11 września 2017 r. nie uiściła należnego wpisu od skargi, o czym świadczy znajdująca się w aktach sprawy informacja z 15 września 2017 r. (k. 187 akt sądowych).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2016 r. poz. 718 ze zm.; dalej: "P.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga. Sąd, w myśl art. 220 § 1 P.p.s.a. w związku z art. 220 § 3 P.p.s.a. nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Sąd stwierdza, że skoro z akt sądowych sprawy wynika, że zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi zawierało prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie i zostało skutecznie doręczone Skarżącej, to należało przyjąć, że siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. w dniu 19 sierpnia 2017 r. Termin ten upłynął zaś z dniem 25 sierpnia 2017 r. (piątek), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 i § 2 P.p.s.a.
Skoro z dokumentów księgowych Sądu wynika, że do dnia 11 września 2017 r. nie odnotowano wpływu wpisu, należało uznać, że Skarżąca nie uiściła wpisu sądowego w wyznaczonym terminie.
W świetle powyższego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie działając na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a. oraz art. 58 § 3 P.p.s.a. orzekł, jak w sentencji postanowienia.