Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 24 stycznia 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 1731/12 oddalił skargi E. F. i A. F. (dalej: "Skarżący") na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2012 r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 2006 r. Odpis wyroku z uzasadnieniem doręczono pełnomocnikowi Skarżącego w dniu 12 marca 2013 r.
W dniu 12 kwietnia 2013 r. (data nadania w urzędzie pocztowym) pełnomocnik Skarżących wniósł skargę kasacyjną od powyższego wyroku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Skarga kasacyjna podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. - dalej jako: "p.p.s.a.") od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, przy czym skargę kasacyjną wnosi się po doręczeniu stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem (§ 2). Termin dla wniesienia skargi kasacyjnej wynosi 30 dni i liczony jest od daty doręczenia ww. odpisu (art.177 § 1 p.p.s.a.).
Przepis art. 178 p.p.s.a. stanowi, że wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Termin do wniesienia skargi kasacyjnej jest terminem, którego skrócenie lub przedłużenie jest niedopuszczalne. Upływ tego terminu sąd zobowiązany jest uwzględniać z urzędu, w ramach badania spełnienia wymogów formalnych skargi. Zatem w niniejszej sprawie, skoro pełnomocnikowi Skarżących odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczono w dniu 12 marca 2013 r. to ostatnim dniem do wniesienia skargi kasacyjnej był dzień 11 kwietnia 2013 r., zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 2 p.p.s.a.
Skarga kasacyjna wniesiona natomiast została przez pełnomocnika Skarżących dopiero w dniu 12 kwietnia 2013 r., a zatem po terminie prawem przewidzianym. Pełnomocnik Skarżących nie wnioskował także o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej na zasadzie art. 86 § 1 p.p.s.a., wskazując na okoliczność wniesienia pisma w urzędzie pocztowym w terminie.
Mając na względzie powyższe Sąd na podstawie art. 178 p.p.s.a. skargę kasacyjną odrzucił jako wniesioną po upływie przepisanego terminu.