Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 8 września 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 174/14

Metryka

Sąd
Dnia 8 września 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Rozpoznanie
w dniu 8 września 2014 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa [...] Sp. z o.o. z siedzibą w K. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty w podatku od gier za grudzień 2010 r.

, Przewodniczący Sędzia WSA Marek Krawczak,

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę

Uzasadnienie

Przedsiębiorstwo [...] Sp. z o.o. z siedzibą w K. (zwane dalej "Skarżącą") wniosło w niniejszej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty w podatku od gier za grudzień 2010 r.

Następnie w odpowiedzi na wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, Skarżąca w piśmie z dnia 26 lutego 2014 r. wystąpiła z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Po rozpoznaniu powyższego wniosku, referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowieniem z dnia 26 marca 2014 r. odmówił Skarżącej przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Następnie Skarżąca pismem z dnia 7 kwietnia 2014 r. wniosła sprzeciw od powyższego postanowienia. Natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 7 maja 2014 r. odmówił Skarżącej przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Pismem z dnia 19 maja 2014 r. Skarżąca wniosła zażalenie na postanowienie tutejszego Sądu z dnia 7 maja 2014 r.

Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 17 lipca 2014 r., sygn. akt II FZ 1112/14 oddalił ww. zażalenie.

Następnie zarządzeniem z dnia 23 lipca 2014 r. wezwano Skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 30 stycznia 2014 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru pisma zawierającego powyższe wezwanie wynika, że zostało ono doręczone Skarżącej w dniu 31 lipca 2014 r.

Z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo - Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sporządzonej według stanu na dzień 18 sierpnia 2014 r. wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty wpisu od skargi do niniejszej sprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.) – zwanej dalej: "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga. Sąd, w myśl zaś art. 220 § 1 p.p.s.a. w związku z art. 220 § 3 p.p.s.a. nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.

Sąd stwierdza, że skoro z akt sądowych sprawy wynika, iż zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi zawierało prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie i zostało skutecznie doręczone Skarżącej, to należało przyjąć, że siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. w dniu 1 sierpnia 2014 r. Termin ten upłynął zaś z dniem 7 sierpnia 2014 r., zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 i § 2 p.p.s.a.

Sąd zauważa, że skoro z dokumentów księgowych Sądu wynika, że do dnia 18 sierpnia 2014 r. nie odnotowano wpływu wpisu, należało uznać, że Skarżąca nie uiściła wpisu sądowego w wyznaczonym terminie. Skarga nie została zatem opłacona i podlega odrzuceniu.

W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 220 § 3 w związku z art. 160 p.p.s.a., postanowił o odrzuceniu skargi.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 7 maja 2014 r., dokument z 26 marca 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.