Uzasadnienie
Skarżąca - Przedsiębiorstwo [...] Sp. z o.o. z siedzibą w K., wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] grudnia 2013 r. w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania w sprawie o stwierdzenie nadpłaty w podatku od gier za październik 2011 r.
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 30 stycznia 2014 r. Skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 100 zł.
Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowieniem z 26 marca 2014 r. odmówił Skarżącej przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Na powyższe postanowienie Skarżąca złożyła sprzeciw.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 7 maja 2014 r. odmówił Skarżącej przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Na powyższe postanowienie Skarżąca wniosła do NSA zażalenie.
NSA postanowieniem z dnia 17 lipca 2014 r. sygn. akt II FZ 1113/14, oddalił ww. zażalenie Skarżącej.
Na podstawie zarządzenia z dnia 23 lipca 2014 r. Przewodniczący Wydziału III WSA w Warszawie wezwał Skarżącą, pismem z dnia 24 lipca 2014 r. do wykonania ww. prawomocnego zarządzenia z dnia 30 stycznia 2014 r. W wezwaniu pouczono, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni, od dnia doręczenia wezwania, spowoduje odrzucenie skargi.
Wyżej wymienione wezwanie Skarżąca otrzymała 31 lipca 2014 r. (k. 67 akt sądowych), termin do uiszczenia wpisu upływał 7 sierpnia 2014 r. (czwartek).
Z dokumentacji księgowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, dotyczącej opłat sądowych wynika, że wpis sądowy nie został uiszczony do dnia 18 sierpnia 2014 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
W myśl art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., powoływanej dalej jako "P.p.s.a."), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga. Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia.
Sąd, zgodnie z art. 220 § 1 P.p.s.a. nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Sąd wyznaczył Skarżącej właściwy sposób postępowania, wskazując 7-dniowy termin do uiszczenia wpisu sądowego od skargi (liczony od doręczenia wezwania) oraz pouczając go o rygorze niezastosowania się do ww. wezwania, tj. odrzuceniu skargi. Wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego zostało skutecznie doręczone Skarżącej w dniu 31 lipca 2014 r. Termin siedmiodniowy do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg 1 sierpnia 2014 r. i upłynął 7 sierpnia 2014 r. (czwartek), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 P.p.s.a. Wpis od skargi w niniejszej sprawie nie został uiszczony we wskazanym terminie.
W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a., Sąd skargę odrzucił.