Uzasadnienie
Skarżący – S.K., skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 16 maja 2017 r., zakwestionował decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z [...] kwietnia 2017 r. w przedmiocie uchylenia w całości decyzji w sprawie nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia.
Po zakończeniu powtórnie przeprowadzonego postępowania o prawo pomocy Skarżący został wezwany na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 19 maja 2018r., do wykonania prawomocnego zarządzenia z 7 czerwca 2017 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 500,- zł (k 9 akt sądowych). Sąd pouczył Skarżącego o terminie siedmiu dni na dokonanie wpłaty i rygorze odrzucenia skargi.
Przesyłka została prawidłowo doręczona, w trybie z art. 65 i n. ustawy z 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017r., poz. 1369 ze zm., zwana dalej: "P.p.s.a."), w dniu 25 maja 2018 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru, karta 108 akt sądowych).
Skarżący, w odpowiedzi z 29 maja 2018 r., poinformował o zaciągnięciu kolejnych kredytów (bankowych).
Z informacji zawartej w dokumentacji księgowej dotyczącej opłat sądowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sporządzonej według stanu na 13 czerwca 2018r., wynika, że wpłata tytułem wpisu od skargi nie nastąpiła.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Skarga podlegała odrzuceniu.
Zgodnie z art. 230 § 1 P.p.s.a. od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga. Sąd w myśl art. 220 § 1 P.p.s.a. nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata w terminie siedmiu dni od doręczenia wezwania. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. Na mocy art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu.
Sąd stwierdza, że skoro z akt sądowych sprawy wynika, iż prawomocne zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi zawierało prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie i zostało skutecznie doręczone Skarżącej, 25 maja 2018 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach sądowych, k 108), należało przyjąć, że siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania – 26 maja 2018 r. Termin ten upłynął – bezskutecznie – 1 czerwca 2018 r. (piątek), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 i § 2 P.p.s.a.
Skoro zatem z dokumentów księgowych Sądu (k. 109 akt sądowych) wynika, iż wpis od skargi nie został uiszczony do 13 czerwca 2018 r. – i to mimo zadeklarowanej zdolności Strony, jak wskazała w piśmie z 29 maja 2018 r., do zaciągania zobowiązań - oznacza to, że została wypełniona przesłanka odrzucenia skargi.
W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 220 § 1 i 3 P.p.s.a. postanowił o odrzuceniu skargi.