Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 14 lipca 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 1950/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA Aneta Trochim - Tuchorska
Rozpoznanie
w dniu 14 lipca 2015r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi S. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] kwietnia 2014r., nr [...] w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności osoby trzeciej za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za miesiące od maja do czerwca 2008r.

Sentencja

postanawia:

  1. 1) odrzucić skargę, 2) zwrócić skarżącemu S.Z. kwotę 500 zł (słownie: pięćset złotych) uiszczoną tytułem wpisu sądowego od skargi.

Uzasadnienie

Skarżący S. Z., wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] kwietnia 2014r. w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności osoby trzeciej za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za miesiące od maja do czerwca 2008r.

Do skargi dołączył na formularzu PPF wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Postanowieniem z 17 lipca 2014r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił przyznania Skarżącemu prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Pismem z 28 lipca 2014r. Skarżący złożył sprzeciw od powyższego postanowienia.

Postanowieniem z dnia 21 listopada 2014r. Sąd odmówił Skarżącemu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 13 stycznia 2015r. sygn. akt I FZ 503/14 oddalił zażalenie Skarżącego na powyższe postanowienie.

Zarządzeniem z dnia 22 stycznia 2015r. Przewodniczący Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wezwał Skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu przesłano przy piśmie z 23 stycznia 2015r. ustanowionemu przez Skarżącego pełnomocnikowi.

Powyższy odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu został skutecznie doręczony pełnomocnikowi Skarżącego w dniu 26 stycznia 2015r. (k. 113 akt sądowych).

W dniu 3 lutego 2015r. Skarżący uiścił wpis od skargi w kwocie 500 zł.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowił, co następuje:

W myśl art. 230 § 1 i § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.), dalej "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga.

Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.

Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie w odpisie zarządzenia skierowanego do Skarżącego w sposób prawidłowy zostało zawarte wezwanie do uiszczenia należnego wpisu.

Powyższe wezwanie zostało doręczone pełnomocnikowi Skarżącego w dniu 26 stycznia 2015r. (poniedziałek). Taka bowiem data widnieje zarówno przy podpisie osoby odbierającej przedmiotową przesyłkę, jak i przy podpisie osoby ją doręczającej. Termin do uiszczenia wpisu mijał zatem w dniu 2 lutego 2015r. (poniedziałek).

Skarżący, mimo prawidłowego wezwania do uiszczenia wpisu, z jednoczesnym pouczeniem o konsekwencjach prawnych niedokonania powyższej czynności w ustawowym terminie, uiścił wpis od skargi w dniu 3 lutego 2015r. (k. 114). Zgodnie z dokumentem księgowym w tej dacie nastąpiło obciążenie rachunku bankowego (wpłata).

W tej sytuacji Skarżący nie dopełnił wskazanej w wezwaniu czynności w wyznaczonym 7-dniowym terminie. Wskazać należy, że uiszczenie wpisu po terminie jest bezskuteczne i nie wywołuje żadnych skutków prawnych.

Wobec powyższego Sąd, na podstawie art. 220 § 1 i § 3 oraz art. 58 § 3 p.p.s.a., postanowił jak w sentencji. O zwrocie wpisu od skargi orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 11 marca 2015 r., dokument z 21 listopada 2014 r., dokument z 17 lipca 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.