Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 5 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 2053/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Góra - Błaszczykowska
Rozpoznanie
w dniu 5 marca 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
w sprawie ze skargi J.K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do grudnia 2009 r.

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

J. K. (dalej "Skarżący") pismem z dnia 10 czerwca 2014r. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] maja 2014 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do grudnia 2009 r.

Zarządzeniem z dnia 24 lipca 2014 r. wezwano Skarżącego do uiszczenia wpisu należnego od skargi w kocie 6.442 zł.

Skarżący w odpowiedzi na powyższe wezwanie zwrócił się o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.

Postanowieniem z 16 października 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił Skarżącemu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie. Postanowieniem z 19 grudnia 2014 r., sygn. akt I FZ 454/14 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie na powyższe postanowienie, w związku z czym, stało się ono prawomocne.

Mając powyższe na uwadze zarządzeniem z 13 stycznia 2015 r. Przewodnicząca Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zarządziła o wezwaniu Skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.

Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru wezwania wynika, że zostało ono skutecznie doręczone Skarżącemu w dniu 21 stycznia 2015 r.

Do dnia 13 lutego 2015 r. Skarżący nie uiścił należnego wpisu od skargi, o czym świadczy znajdująca się w aktach sprawy notatka służbowa Oddziału Finansowo Budżetowego (k. - 89 akt sądowych).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

skargę należało odrzucić.

Przepis art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.; dalej "ppsa"), stanowi, że od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga. Jeśli zatem należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. Zgodnie zaś z art. 220 § 3 ppsa skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

Zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi zawierające prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie, doręczono Skarżącemu w dniu 21 stycznia 2015 r. (k. 86 akt sądowych). Siedmiodniowy termin na uiszczenie wpisu rozpoczął zatem bieg następnego dnia i upłynął z dniem 28 stycznia 2015 r. (środa), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 ppsa.

Pomimo prawidłowego pouczenia o sposobie i terminie uiszczenia wpisu oraz o skutkach niezastosowania się do wezwania, Skarżący do dnia 13 lutego 2015 r. wpisu nie uiścił.

W tym stanie rzeczy Sąd odrzucił skargę na podstawie art. 220 § 3 ppsa.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 16 października 2014 r., dokument z 12 września 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.