Uzasadnienie
Skarżąca – G. Sp. z o.o. w upadłości układowej z siedzibą w N. (obecnie: Syndyk masy upadłości G. Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w N.) wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z [...] maja 2014 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od gier za wrzesień 2011 r.
Przewodniczący Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zarządzeniem z 31 lipca 2014 r. wezwał Skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 840 zł.
W odpowiedzi na powyższe wezwanie Skarżąca złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy.
Postanowieniem z 24 października 2014 r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił Skarżącej przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
W związku z wniesionym sprzeciwem Skarżącej pod powyższego postanowienia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 24 listopada 2014 r. odmówił Skarżącej przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z 27 sierpnia 2015 r. o sygn. akt II FZ 2146/14 umorzył postępowanie zażaleniowe zainicjowane przez Skarżącą wobec postanowienia z 24 listopada 2014 r.
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z 7 września 2015 r. wezwano Skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z 31 lipca 2014 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 840 zł. Wezwanie Skarżąca otrzymała 16 września 2015 r.
Jak wynika z dokumentacji księgowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącej opłat sądowych do dnia 12 października 2015 r. Skarżąca, mimo pouczenia, nie uiściła należnego wpisu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Skargę należało odrzucić.
W myśl art. 230 § 1 i § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej,,p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga.
Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie w odpisie prawomocnego zarządzenia skierowanego do strony Skarżącej w sposób prawidłowy zostało zawarte wezwanie do uiszczenia należnego wpisu.
Powyższe wezwanie zostało doręczone Syndykowi Skarżącej w dniu 16 września 2015 r. W związku z powyższym termin do uiszczenia wpisu upływał z dniem 23 września 2015 r. (środa). W zakreślonym terminie wpis nie został uiszczony.
W tej sytuacji Sąd był zatem zobowiązany, w oparciu o art. 220 § 3 p.p.s.a., orzec, jak w sentencji.