Uzasadnienie
Skarżący – R. J., wniósł 18 czerwca 2014 r. (data nadania) skargę na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia [...] marca 2014 r. w przedmiocie podatku od spadków i darowizn. Odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa w wydanej zmianie interpretacji udzielono Skarżącemu w dniu 14 maja 2014 r. (data doręczenia). W treści odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa zawarto pouczenie o możliwości wniesienia skargi do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje;
Skargę należało odrzucić.
Zgodnie z art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.) - dalej: "p.p.s.a.", jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie będącej przedmiotem skargi, skargę na akty lub czynności, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 4 i 4a, można wnieść po uprzednim wezwaniu na piśmie właściwego organu - w terminie czternastu dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu aktu lub podjęciu innej czynności - do usunięcia naruszenia prawa.
W przypadku, o którym mowa w art. 52 § 3 p.p.s.a., czyli wezwania do usunięcia naruszenia prawa po wydaniu indywidualnej interpretacji w określonym terminie, skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa (art. 53 § 2 p.p.s.a.).
W niniejszej sprawie odpowiedź na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa z 8 maja 2014 r., jak wynika ze znajdującego się w aktach sprawy "Potwierdzenia odbioru" została doręczona Skarżącemu w dniu 14 maja 2014 r. Termin do wniesienia skargi upłynął z dniem 13 czerwca 2014 r. (piątek), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 i 2 p.p.s.a.
Skarga na interpretację indywidualną została nadana w polskim urzędzie pocztowym w dniu 18 czerwca 2014 r. (data stempla pocztowego na kopercie). Nastąpiło więc czterodniowe przekroczenie terminu do jej złożenia.
Stosownie do art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 p.p.s.a. sąd administracyjny odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.
Mając na uwadze powyższe, Sąd postanowił jak w sentencji.