Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 28 września 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 2334/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz przewodnicząca
Rozpoznanie
na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 września 2016 r.
Sprawa
sprawy ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do czerwca 2013 r.

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę

Uzasadnienie

Skarżący – A. K., wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2015 r. określającą zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do czerwca 2013 r.

Skarżący dołączył do skargi wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 27 października 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 2334/15 odmówił Skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Na podstawie zarządzenia z dnia 20 listopada 2015 r. Skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego w wysokości 44.837 zł w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania. Wezwanie wraz z pouczeniem o skutkach nieuzupełnienia braków zostało odebrane przez Skarżącego odebrane dnia 24 listopada 2015 r.

Pismem z dnia 1 grudnia 2015 r. Skarżący złożył zażalenie na postanowienie w przedmiocie odmowy przyznania prawa pomocy.

Postanowieniem z dnia 19 stycznia 2016 r. Sąd odmówił Skarżącemu zmiany postanowienia WSA w Warszawie z dnia 27 października 2015 r.

Pismem z dnia 8 lutego 2016 r. Skarżący wniósł zażalenie na postanowienie Sądu z dnia 19 stycznia 2016 r.

Postanowieniem z dnia 28 kwietnia 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Ponownie rozpatrując sprawę tut. Sąd postanowieniem z dnia 2 czerwca 2016 r. odmówił zmiany postanowienia z dnia 27 października 2015 r.

Pismem z dnia 14 lipca 2016 r. na podstawie zarządzenia z dnia 14 lipca 2016 r. Skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 44.837 zł w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania. Wezwanie zawierało pouczenie o skutkach niewniesienia wpisu w terminie.

Wezwanie do uiszczenia wpisu od skargi zostało przesłane listem poleconym na wskazany w skardze adres Skarżącego. Przesyłka była dwukrotnie awizowana – 22 lipca oraz 1 sierpnia 2016 r., a następnie 8 sierpnia 2016 r. została zwrócona przez Urząd Pocztowy do nadawcy jako nie podjęta w terminie.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału przesyłkę przesłaną na adres Skarżącego uznano za doręczoną z dniem 5 sierpnia 2016 r. w trybie art. 73 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.; dalej zwanej: "P.p.s.a.").

W dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych do 7 września 2016 r. nie stwierdzono wpływu kwoty 44.387 zł tytułem wpisu sądowego w niniejszej sprawie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Skargę należało odrzucić.

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 P.p.s.a. od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga i jeśli wnoszący skargę nie uiścił należnego wpisu, wzywa się go do jego uiszczenia.

W myśl natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.

Zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi zawierające prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie, doręczono Skarżącemu 5 sierpnia 2016 r. Siedmiodniowy termin na uiszczenie wpisu rozpoczął zatem bieg następnego dnia i upłynął 12 sierpnia 2016 r. (piątek), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 P.p.s.a.

Pomimo prawidłowego pouczenia o sposobie i terminie uiszczenia wpisu oraz o skutkach niezastosowania się do wezwania, Skarżący do 7 września 2016 r. wpisu nie uiścił.

W tym stanie rzeczy Sąd odrzucił skargę na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 17 stycznia 2017 r., dokument z 23 listopada 2016 r., dokument z 2 czerwca 2016 r., dokument z 19 stycznia 2016 r., dokument z 27 października 2015 r., dokument z 21 września 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.