Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 2 marca 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 2338/08

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa przewodnicząca
Rozpoznanie
w dniu 2 marca 2009 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi E. AG z siedzibą w N. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2008r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych wniosku o zwrot podatku od towarów i usług za 2006r.

Sentencja

postanawia:

  1. - odrzucić skargę -

Uzasadnienie

E. AG z siedzibą w N. wniosła skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z [...] czerwca 2008r. w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych wniosku o zwrot podatku od towarów i usług za 2006r. Skargę datowano na 30 lipca 2008 r. (k. 3 akt sądowych). W tym samym dniu skarga została nadana za pośrednictwem firmy kurierskiej T. we F.. Do Izby Skarbowej w W. skarga wpłynęła natomiast 31 lipca 2008r. (k. 7 akt sądowych).

Zaskarżone postanowienie doręczono pełnomocnikowi strony 30 czerwca 2008r., co wynika ze znajdującego się w aktach administracyjnych zwrotnego potwierdzenia odbioru (k. 9 akt administracyjnych). Stronę pouczono o prawie wniesienia skargi do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia ww. postanowienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Do skutecznego wniesienia skargi do Sądu administracyjnego, stosownie do dyspozycji art. 53 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., powołanej dalej jako "P.p.s.a."), konieczne jest zachowanie 30-dniowego terminu od dnia doręczenia stronie rozstrzygnięcia administracyjnego zapadłego w sprawie. Zgodnie z treścią art. 83 § 3 P.p.s.a. oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub polskim urzędzie konsularnym równoznaczne jest z wniesieniem go do sądu.

W myśl. ww. przepisów termin na wniesienie skargi jest zachowany, jeżeli pismo strony, przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zaskarżonej decyzji/ postanowienia wniesiono - za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżone orzeczenie - do sądu przez osobiste złożenie skargi lub oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym czy też w polskim urzędzie konsularnym.

Sąd podziela pogląd sędziego NSA B. Dauera, iż w wypadku nadania pisma za granicą - co miało miejsce w sprawie - o zachowaniu terminu dokonania czynności decyduje nie data nadania pisma za granicą, ale data jego przekazania polskiemu urzędowi pocztowemu lub polskiemu urzędowi konsularnemu (B. Dauter, B. Gruszczyński, A. Kabat, M. Niezgódka-Medek, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Zakamycze, 2005, wyd. I, s. 209). Pogląd ten znajduje potwierdzenie w postanowieniach Sądu Najwyższego z 12 maja 1978r., sygn. akt IV CR 130/78, OSPiKA 1979/4/76 oraz z 30 kwietnia 2001r. sygn. akt I PKN 879/00.

W ostatnim z orzeczeń stwierdzono, że "Przedsiębiorstwo przewozowe pełni jedynie rolę posłańca. Pismo uważa się za wniesione w terminie, jeżeli w terminie wpłynęło do sądu (zostało złożone na biurze podawczym sądu). Jedyny wyjątek od tej zasady dotyczy oddania pisma procesowego w polskim urzędzie pocztowym, co jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu (art. 165 § 2 KPC) [...]. Przedsiębiorstwo przewozowe [...] nie jest polskim urzędem pocztowym, a zatem oddanie [...] kasacji temu przedsiębiorstwu w terminie do jej wniesienia nie może być traktowane jako zachowanie terminu z art. 3934 § 1 KPC, jeżeli w tym terminie nie wpłynęło do sądu ani nie zostało oddane w polskim urzędzie pocztowym".

W ocenie Sądu, nadanie pisma w terminie za pośrednictwem firmy kurierskiej T. na terenie F., nie ma wpływu na zachowanie terminu do wniesienia skargi (art. 53 § 1 w związku z art. 83 § 3 P.p.s.a.). W takiej sytuacji o zachowaniu terminu do dokonania określonej czynności procesowej, decyduje data wpływu pisma do organu. Strona składająca w postępowaniu sądowoadministracyjnym skargę, jeżeli nie korzysta z usług operatora publicznego, lecz innego doręczyciela (np. firmy kurierskiej), przyjmuje na siebie ryzyko zachowania terminu procesowego. W takim przypadku termin uważa się za zachowany w dacie jej wpłynięcia do organu, nie zaś w dacie złożenia przesyłki u doręczyciela nie będącego operatorem publicznym. Nic nie stało na przeszkodzie, aby strona mająca siedzibę za granicą przekazała skargę polskiemu urzędowi konsularnemu.

Stosownie do art. 83 § 1 P.p.s.a. terminy oblicza się według przepisów prawa cywilnego (art. 165 § 1 KPC). Termin wskazany w art. 53 § 1 P.p.s.a., upływał z dniem 30 lipca 2008r. i najpóźniej w tym dniu strona powinna złożyć skargę. Skarga skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Warszawie wpłynęła do organu 31 lipca 2008 r., a więc jeden dzień po terminie.

Sąd był zatem zobligowany, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 w związku z art. 53 § 1 P.p.s.a. orzec, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 13 lutego 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.