Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 22 marca 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 2352/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Jarosław Trelka przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 22 marca 2016 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi K.C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za IV kwartał 2010 r. postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Skarżący – K.C., reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika – adw. B.O., pismem z 27 lipca 2015 r. wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za IV kwartał 2010 r. W skardze zawarł wniosek o przyznanie prawa pomocy.

Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, pismem z 25 września 2015 r. wezwał Skarżącego do nadesłania dodatkowych informacji dotyczących jego stanu majątkowego oraz dochodów.

Zarządzeniem z dnia 9 października 2015 r. przedłużył termin do złożenia ww. dokumentów, przychylając się do wniosku Skarżącego w tym zakresie.

W odpowiedzi na wezwanie, Skarżący nie nadesłał dodatkowych informacji, o które był wzywany w dniu 25 września 2015 r.

Postanowieniem z 4 listopada 2015 r. referendarz sądowy odmówił przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Pismem z 12 listopada 2015 r. Skarżący złożył sprzeciw.

Postanowieniem z dnia 1 grudnia 2015 r. Sąd odmówił Skarżącemu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 stycznia 2016 r. Skarżący został wezwany, pismem z 25 stycznia 2016 r., do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 1500 zł. W wezwaniu pouczono, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni, od dnia doręczenia wezwania, spowoduje odrzucenie skargi.

Pełnomocnik Skarżącego ww. wezwanie otrzymał 28 stycznia 2016 r. (k. 47 akt sądowych), a zatem termin do uiszczenia wpisu upływał 4 lutego 2016 r. (czwartek).

Z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo - Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sporządzonej według stanu na 29 lutego 2016 r., wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty wpisu sądowego od skargi w niniejszej sprawie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.) – dalej "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga. Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

Siedmiodniowy termin uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczenia wezwania, tj. 29 stycznia 2016 r. i upłynął 4 lutego 2016 r. (czwartek), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 p.p.s.a. Wpis od skargi w sprawie niniejszej nie został uiszczony we wskazanym terminie, a więc do 4 lutego 2016 r.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 oraz art. 220 § 3 p.p.s.a., Sąd skargę odrzucił.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 1 grudnia 2015 r., dokument z 4 listopada 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.