Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 15 czerwca 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 2471/14

Metryka

Sąd
Dnia 15 czerwca 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Rozpoznanie
w dniu 15 czerwca 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi G. sp. z o.o. z siedzibą w N. (obecnie G. sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w N.) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od gier za luty 2010 r. postanawia odrzucić skargę

, Przewodnicząca Sędzia WSA Jolanta Sokołowska,

Uzasadnienie

G. sp. z o.o. z siedzibą w N. (dalej zwany: Skarżącym) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] czerwca 2014 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od gier za luty 2010 r.

W odpowiedzi na wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego w wysokości 1.500 zł, Skarżący zwrócił się z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Postanowieniem z dnia 27 listopada 2014 r. WSA w Warszawie odmówił Skarżącemu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Pismem z 22 grudnia 2014 r. Sąd został poinformowany, że do sprawy wstępuje Syndyk masy upadłości z uwagi na postanowienie Sądu Rejonowego dla K. w K. [...] Wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych i naprawczych z [...] listopada 2014 r. zmieniające sposób prowadzenia postępowania upadłościowego.

Postanowieniem z dnia 10 kwietnia 2015 r. o sygn. akt II FZ 26/15 Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu zażalenia Syndyka na powyższe postanowienie WSA w Warszawie, oddalił zażalenie.

Pismem z 23 kwietnia 2015 r. wezwano Syndyka do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 14 sierpnia 2014 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 1.500 zł. Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru pisma, zawierającego powyższe wezwanie, wynika, że zostało ono doręczone Skarżącemu w dniu 28 kwietnia 2015 r.

Z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo-Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sporządzonej według stanu na dzień 26 maja 2015 r. wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty wpisu sądowego od skargi do niniejszej sprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej "p.p.s.a.", sąd odrzuca skargę, gdy w wyznaczonym terminie nie uzupełniono braków formalnych skargi.

W myśl art. 230 § 1 i § 2 p.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga. Stosownie do art. 220 § 1 p.p.s.a, sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu zgodnie z do art. 220 § 3 p.p.s.a.

Z akt sądowych sprawy wynika bezspornie, iż wezwanie do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, zawierało prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie i zostało ono skutecznie doręczone Syndykowi w dniu 28 kwietnia 2015 r. Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. w dniu 29 kwietnia 2015 r. Termin ten upłynął z dniem 5 maja 2015 r. - zgodnie z zasadami obliczania terminów, przewidzianymi w art. 83 § 1 p.p.s.a. Do dnia 5 maja 2015 r. Syndyk powinien uiścić wpis sądowy od skargi.

Skoro zatem z dokumentów księgowych Sądu wynika, że do dnia 26 maja 2015 r. nie odnotowano wpływu wpisu sądowego od skargi w niniejszej sprawie, to Syndyk nie uiścił go w wyznaczonym terminie. Skarga nie została więc opłacona i podlega odrzuceniu. W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 220 § 3 w związku z art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 p.p.s.a., Sąd postanowił o odrzuceniu skargi.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 27 listopada 2014 r., dokument z 29 października 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.