Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 20 listopada 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 2555/17

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Matylda Arnold-Rogiewicz przewodnicząca
Rozpoznanie
w dniu 20 listopada 2018 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej P. Sp. z o.o. z siedzibą w W.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 lipca 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 2555/17
Sprawa
w sprawie ze skargi P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie określenia: zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do odliczenia w następnych okresach za III i IV kwartał 2014 r., kwoty zwrotu podatku na rachunek bankowy za I kwartał 2015 r. oraz kwoty do zapłaty za poszczególne miesiące od lipca 2014 r. do marca 2015 r. postanawia odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 6 lipca 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. ("Skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] maja 2017 r. w przedmiocie określenia: zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do odliczenia w następnych okresach za III i IV kwartał 2014 r., kwoty zwrotu podatku na rachunek bankowy za I kwartał 2015 r. oraz kwoty do zapłaty za poszczególne miesiące od lipca 2014 r. do marca 2015 r.

W dniu 27 września 2018 r., Skarżąca reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika wniosła skargę kasacyjną od ww. wyroku.

Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 października 2018 r. Skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej w kwocie 6 770 zł, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej.

Przedmiotowe wezwanie zostało odebrane w dniu 19 października 2018 r. Termin do uzupełnienia braku fiskalnego skargi kasacyjnej upłynął w dniu 26 października 2018 r.

Z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo – Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sporządzonej według stanu na dzień 16 listopada 2018 r. wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty wpisu od skargi kasacyjnej do niniejszej sprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Skargę kasacyjną należało odrzucić.

Zgodnie z art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, dalej "P.p.s.a.") od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 58 § 1 pkt 2-4, art. 161 § 1 oraz art. 220 § 3, przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jak stanowi art. 230 § 1 i § 2 P.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism o jakich mowa wyżej zalicza się również skarga kasacyjna. Natomiast skutki nieuiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej reguluje art. 220 § 3 P.p.s.a. stanowiąc, że w przypadku braku wpisu skarga kasacyjna podlega odrzuceniu.

W rozpoznawanej sprawie Skarżąca, reprezentowana przez pełnomocnika, nie wykonała wezwania Sądu i nie uiściła w wyznaczonym terminie wpisu od skargi kasacyjnej, tym samym uniemożliwiając nadanie jej dalszego biegu.

Jak stanowi z kolei art. 178 P.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Mając na względzie powyższe Sąd, na podstawie art 178 i art. 220 § 3 P.p.s.a., postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 6 lipca 2018 r., dokument z 29 marca 2018 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.