Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 24 czerwca 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 2596/12

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Krystyna Kleiber przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 24 czerwca 2013 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia K.K. na zarządzenie Przewodniczącej Wydziału o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi
Sprawa
w sprawie ze skargi K.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2011 r. postanawia odrzucić zażalenie

Uzasadnienie

Pismem z 22 sierpnia 2012 r. K.K. (dalej jako: "Skarżąca"), wniosła skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z [...] lipca 2012 r. w przedmiocie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2011 r.

Przy piśmie z 4 września 2012 r. przesłano Skarżącej odpis zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z 31 sierpnia 2012 r., o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi – w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego zarządzenia – wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł, pod rygorem odrzucenia skargi. Przesyłkę zawierającą niniejsze wezwanie uznano za doręczoną z dniem 21 września 2012 r. w trybie art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270) -dalej jako: "p.p.s.a." (k. 10 akt sądowych).

Pismem z 9 października 2012 r. (złożonym osobiście 15 października 2012 r.) Skarżąca wniosła o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia na ww. Jednocześnie z wnioskiem o przywrócenie terminu Skarżąca złożyła zażalenie na zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 14 listopada 2012 r. odmówił przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia na zarządzenie Przewodniczącej Wydziału z 31 sierpnia 2012 r., o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi.

Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 6 czerwca 2013 r. sygn. akt II FZ 322/13 oddalił zażalenie Skarżącej na powyższe postanowienie z dnia 14 listopada 2012 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zażalenie podlega odrzuceniu.

Zgodnie z art. 197 § 2 w związku z art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270), dalej: "p.p.s.a.", wojewódzki sąd administracyjny odrzuca zażalenie wniesione po terminie lub z innych przyczyn niedopuszczalne a także zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W myśl art. 194 § 2 w związku z art. 227 § 1 p.p.s.a., zażalenie na zarządzenie przewodniczącego o wezwaniu do uiszczenia wpisu wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia zarządzenia. Zgodnie z art. 198 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej.

W niniejszej sprawie zaskarżone zarządzenie Przewodniczącej Wydziału z dnia z 31 sierpnia 2012 r., o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi doręczone zostało Skarżącej z dniem 21 września 2012 r. w trybie art. 73 p.p.s.a., co oznacza, że termin do wniesienia zażalenia upłynął w dniu 28 września 2012 r. Natomiast Skarżąca złożyła zażalenie na zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego osobiście w dniu 15 października 2012 r., a zatem z uchybieniem ustawowego terminu. Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 6 czerwca 2013 r. sygn. akt II FZ 322/13 oddalił zażalenie Skarżącej na postanowienie

Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 listopada 2012 r. o odmowie przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia na zarządzenie Przewodniczącej Wydziału z 31 sierpnia 2012 r.,

Mając powyższe na uwadze Sąd, na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 6 sierpnia 2013 r., dokument z 21 lutego 2013 r., dokument z 14 listopada 2012 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.