Uzasadnienie
Pismem z 22 sierpnia 2012 r. K.K. (dalej jako: "Skarżąca"), wniosła skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z [...] lipca 2012 r. w przedmiocie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2011 r.
Przy piśmie z 4 września 2012 r. przesłano Skarżącej odpis zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z 31 sierpnia 2012 r., o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi – w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego zarządzenia – wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł, pod rygorem odrzucenia skargi. Przesyłkę zawierającą niniejsze wezwanie uznano za doręczoną z dniem 21 września 2012 r. w trybie art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270) -dalej jako: "p.p.s.a." (k. 10 akt sądowych).
Pismem z 9 października 2012 r. (złożonym osobiście 15 października 2012 r.) Skarżąca wniosła o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia na ww. Jednocześnie z wnioskiem o przywrócenie terminu Skarżąca złożyła zażalenie na zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 14 listopada 2012 r. odmówił przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia na zarządzenie Przewodniczącej Wydziału z 31 sierpnia 2012 r., o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi.
Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 6 czerwca 2013 r. sygn. akt II FZ 322/13 oddalił zażalenie Skarżącej na powyższe postanowienie z dnia 14 listopada 2012 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zażalenie podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 197 § 2 w związku z art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270), dalej: "p.p.s.a.", wojewódzki sąd administracyjny odrzuca zażalenie wniesione po terminie lub z innych przyczyn niedopuszczalne a także zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W myśl art. 194 § 2 w związku z art. 227 § 1 p.p.s.a., zażalenie na zarządzenie przewodniczącego o wezwaniu do uiszczenia wpisu wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia zarządzenia. Zgodnie z art. 198 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej.
W niniejszej sprawie zaskarżone zarządzenie Przewodniczącej Wydziału z dnia z 31 sierpnia 2012 r., o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi doręczone zostało Skarżącej z dniem 21 września 2012 r. w trybie art. 73 p.p.s.a., co oznacza, że termin do wniesienia zażalenia upłynął w dniu 28 września 2012 r. Natomiast Skarżąca złożyła zażalenie na zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego osobiście w dniu 15 października 2012 r., a zatem z uchybieniem ustawowego terminu. Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 6 czerwca 2013 r. sygn. akt II FZ 322/13 oddalił zażalenie Skarżącej na postanowienie
Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 listopada 2012 r. o odmowie przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia na zarządzenie Przewodniczącej Wydziału z 31 sierpnia 2012 r.,
Mając powyższe na uwadze Sąd, na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji.