Uzasadnienie
M. L. (dalej zwana: "Skarżącą") złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z [...] sierpnia 2013r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2007r.
Sąd przy piśmie z 30 października 2013r. przesłał Skarżącej zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego - 545 zł, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, po rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie to, zostało zwrócone do Sądu z adnotacją o podwójnym awizowaniu.
Sąd uznał ww. wezwanie za doręczone Skarżącej w trybie zastępczym 18 listopada 2013r. Zakreślony w wezwaniu siedmiodniowy termin upływał więc 25 listopada 2013r.
Skarżąca nie uiściła wpisu sądowego w wymaganym terminie, wobec czego Sąd postanowieniem z 6 grudnia 2013r. odrzucił skargę Skarżącej. Postanowienie to Skarżąca odebrała 11 grudnia 2013r.
We wniosku o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu z 13 grudnia 2013r. Skarżąca przedłożyła dowód opłacenia wpisu i zaznaczyła, że nie dochowała wymaganego terminu, bo nie mogła odebrać wezwania. Jej sytuacja prawna, finansowa oraz rodzinna jest bardzo trudna. Jest matką samotnie wychowującą dziecko w wieku przedszkolnym, które często choruje, z uwagi na słabą [...] i [...]. Skarżąca poza tym pomaga w opiece nad ciężko chorym ojcem, który miał [...]. Sama chorowała na początku listopada, ale nie ma żadnych zaświadczeń od lekarza, gdyż leczyła się samodzielnie w domu. Skarżąca nadmieniła też, że z uwagi na życie w dużym stresie i ogromne problemy życiowe jest w złym stanie [...], ale nie podjęła jeszcze leczenia specjalistycznego.
Do wniosku Skarżąca załączyła kserokopię wypisu z karty choroby syna, z której wynika, że podczas porady ambulatoryjnej u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej 21 listopada 2013r. zdiagnozowano u jej syna [...].
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Termin do uiszczenia wpisu od skargi należało przywrócić.
Zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. 2012r., poz. 270 ze zm.; dalej zwana: "P.p.s.a.") sąd na wniosek strony postanowi przywrócenie terminu, jeżeli bez swojej winy nie dokonała ona w terminie czynności w postępowaniu sądowym. Stosownie do art. 87 P.p.s.a. pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w tym uchybieniu. Z przepisu tego wynika ponadto, że równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie.
Przywrócenie terminu uzależnione jest więc od łącznego spełnienia wymienionych wyżej przesłanek i jest możliwe, gdy uchybienie terminu nastąpiło bez winy strony.
Skarżąca wskazała w swym wniosku o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu na to, że uchybienie terminu spowodowane było chorobą dziecka, koniecznością opieki nad bardzo chorym ojcem, a także jej złym stanem [...]. Nadmieniła, że musiała przebywać z dzieckiem w domu przez dziesięć dni, co potwierdzone jest na wypisie z karty choroby syna, gdzie przepisane leki zalecono podawać przez dziesięć dni. Z wypisu z karty choroby dziecka wynika też, że wizyta u lekarza odbyła się 21 listopada 2013r. i zdiagnozowano w jej trakcie [...] dziecka.
Zdaniem Sądu Skarżąca wykazała więc, iż dziesięciodniowa choroba dziecka, które Skarżąca wychowuje samotnie, jej zły stan [...] spowodowany stresem i problemami, oraz konieczność opieki nad ojcem po [...] były przeszkodami tego rodzaju, że uniemożliwiały wpłatę wpisu od skargi w wymaganym terminie.
Wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego przesłano Skarżącej 30 października 2013r. i 4 listopada 2013r. pierwszy raz awizowano. Skarżąca miał zatem możliwość, zgodnie z art. 73 P.p.s.a., odebrania tego wezwania do 18 listopada 2013r. W wyniku uznania, że wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego zostało doręczone w sposób prawidłowy, termin do uiszczenia wpisu upływał 25 listopada 2013r. Skoro z wypisu z karty choroby dziecka wynika, że Skarżąca od 21 listopada 2013r. musiała przebywać z chorym dzieckiem w domu, zatem ostatnie pięć dni kiedy Skarżąca mogła uiścić wpis sądowy przebywała z chorym dzieckiem w domu.
W świetle powyższego należało uznać, że niedochowanie terminu do uiszczenia wpisu przez Skarżącą było następstwem okoliczności od niej niezależnych - chorobą dziecka. Zaszły więc podstawy do przywrócenia uchybionego terminu, bowiem skutków choroby i jej następstw Skarżąca nie mogła przewidzieć i zaplanować.
Sąd zważył również, że Skarżąca wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi wpis ten wpłaciła, przez co dopełniła czynności, dla której ustanowiony był termin.
Mając powyższe na uwadze Sąd, na podstawie art. 86 § 1 w związku z art. 87 P.p.s.a., postanowił jak w sentencji.