Uzasadnienie
Skarżąca – S. W. skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 26 lipca 2016r. zakwestionowała decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z [...] czerwca 2016r. w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania w sprawie o podatek dochodowy od nieujawnionych źródeł przychodu za 2008 r.
Skarżącą wezwano na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 września 2016r., do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 200 zł oraz o własnoręczne podpisanie skargi lub nadesłanie podpisanego egzemplarza skargi, pouczając o siedmiodniowym terminie do dokonania czynności i o skutkach prawnych niedokonania czynności należności. Wezwanie, jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru ww. zarządzenia, doręczono Skarżącej, w trybie art. 73 ustawy z 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2016r., poz. 718 ze zm., zwana dalej: "P.p.s.a.") - 26 września 2016r. (k. 12 akt sądowych).
Z informacji uzyskanej z Rejestru Opłat Sądowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sporządzonej według stanu na 17 listopada 2016r., wynika, że wpłata w wysokości 200 zł tytułem wpisu od skargi w sprawie III SA/Wa 2636/16, nie została dokonana do dnia 9 listopada 2016 r. Skarżąca nie podpisała również skargi, ani nie nadesłała jej podpisanego odręcznie egzemplarza.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Skarga podlegała odrzuceniu.
Zgodnie z art. 230 § 1 P.p.s.a. od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga. Sąd w myśl art. 220 § 1 P.p.s.a. nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata w terminie siedmiu dni od doręczenia wezwania. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. Na mocy art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu. Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a., sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.
Sąd stwierdza, że skoro z akt sądowych sprawy wynika, iż zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi oraz o wezwaniu do uzupełnienia braków formalnych skargi zawierało prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie i zostało skutecznie doręczone Skarżącej, w trybie art. 73 P.p.s.a. 26 września 2016r., należało przyjąć, że siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania – 27 września 2016r. Termin ten upłynął 3 października 2016r., zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 P.p.s.a. Skoro z dokumentów księgowych Sądu wynika, iż do 9 listopada 2016r. nie odnotowano wpływu kwoty stanowiącej wpis od skargi, oznacza to, że wpis od skargi nie został uiszczony w wyznaczonym Skarżącej terminie siedmiu dni. Nie uzupełniono również braków formalnych skargi poprzez podpisanie skargi lub nadesłanie jej podpisanego egzemplarza.
W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 220 § 1 i 3 oraz art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 P.p.s.a. postanowił o odrzuceniu skargi.