Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 19 grudnia 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 270/08

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Grażyna Nasierowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 19 grudnia 2008 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi K. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1998 r.

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić skargę kasacyjną od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 października 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 270/08,
  2. 2. zwrócić skarżącemu wpis od skargi kasacyjnej w wysokości 100,- złotych (słownie sto złotych 0/00).

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 14 października 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę K. Z. (dalej: "skarżąca" lub "strona") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z [...] kwietnia 2007 r. wydaną w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1998 r.

Z akt sądowych wynika, iż odpis nieprawomocnego postanowienia wraz z uzasadnieniem doręczono skarżącej w dniu 27 października 2008 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru – k. 94 akt sądowych).

W dniu 26 listopada 2008 r. skarżąca reprezentowana przez adwokata wniosła skargę kasacyjną od postanowienia odrzucającego skargę. Do skargi kasacyjnej załączono pełnomocnictwo oraz dowód uiszczenia wpisu w kwocie 100 złotych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zważył co następuje.

Zgodnie z art. 173 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), dalej "P.p.s.a.", od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Stosownie do art. 178 P.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Z dyspozycji art. 230 § 1 i § 2 P.p.s.a. wynika, że od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały, a pismem takim jest między innymi skarga kasacyjna.

Zgodnie z art. 219 § 1 P.p.s.a. opłatę sądową należy uiścić przy wniesieniu do sądu pisma podlegającego opłacie, a stosownie do art. 220 § 1 P.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona opłata. W myśl natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.

Na podstawie art. 221 P.p.s.a. pisma wnoszone przez adwokata lub radcę prawnego, które nie są należycie opłacone, pozostawia się bez rozpoznania albo odrzuca bez wezwania o uiszczenie opłaty, jeżeli pismo podlega opłacie stałej.

Sąd stwierdza, iż wpis od skargi w przedmiocie zobowiązań podatkowych jest wpisem o charakterze stałym i wynosi 500 zł - § 2 ust. 3 pkt 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193), dalej: "rozporządzenie". Stosownie zaś do § 3 rozporządzenia wpis od skargi kasacyjnej oraz od skargi o wznowienie postępowania wynosi połowę wpisu od skargi, nie mniej jednak niż 100 zł.

Skoro wpis od skargi wynosi 500 zł, to pełnomocnik wnosząc skargę kasacyjną był obowiązany uiścić wpis w kwocie 250 zł, bo ta kwota jest połową wpisu od skargi na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W.. Tymczasem, jak wynika z kontroli dokumentów księgowych Sądu, do dnia 4 grudnia 2008 r. pełna kwota wpisu od skargi kasacyjnej nie została w sprawie uiszczona. Pełnomocnik uiścił jedynie 100 zł wpisu. Termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał w dniu 26 listopada 2008 r. Dzień ten był również ostatnim dniem, w którym należało uiścić wpis stały od skargi kasacyjnej.

Uznając zatem, iż wniesiona skarga kasacyjna została złożona przez profesjonalnego pełnomocnika (adwokata) oraz podlegała wpisowi stałemu, który został uiszczony jedynie w części, Sąd stwierdził, iż zachodzi wymieniona w art. 221 P.p.s.a. przesłanka odrzucenia skargi kasacyjnej.

W tym stanie rzeczy Sąd, działając na podstawie art. 178 w związku z art. 221 P.p.s.a. orzekł, jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 14 października 2008 r., dokument z 18 kwietnia 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.