Uzasadnienie
T. sp. z o.o. z siedzibą w G. (dalej: "Skarżąca") wniosła w niniejszej sprawie skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od stycznia do października 2014 r. Do skargi dołączyła wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowego zwolnienia od kosztów sądowych.
Postanowieniem z dnia 19 grudnia 2017 r. starszy referendarz sądowy odmówił przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od wpisu sądowego.
Od powyższego postanowienia Skarżąca wniosła sprzeciw (nazwany "zażaleniem").
Postanowieniem z dnia 15 lutego 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał w mocy ww. postanowienie.
W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III z 2 maja 2018 r. wezwano Skarżącą do uiszczenia - w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania - wpisu od skargi w wysokości 88.088 zł.
Ze znajdującej się aktach sprawy notatki służbowej wynika, iż do 13 czerwca 2018 r. Skarżąca nie uiściła należnego wpisu od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, dalej "ppsa") od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga. Sąd, w myśl art. 220 § 1 ppsa w związku z art. 220 § 3 ppsa, nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 ppsa skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Sąd stwierdza, że skoro z akt sądowych sprawy wynika, iż zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi zawierało prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie i zostało skutecznie doręczone Skarżącej w dniu 10 maja 2018 r., to należało przyjąć, że siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu zarządzenia z dnia 2 maja 2018 r., tj. w dniu 11 maja 2018 r. Termin ten upłynął zaś z dniem 17 maja 2018 r., zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 i § 2 ppsa.
Skoro z dokumentów księgowych Sądu wynika, iż do dnia 13 czerwca 2018 r. nie odnotowano wpływu wpisu, należało uznać, że Skarżąca nie uiściła wpisu sądowego w wyznaczonym terminie. Skarga nie została zatem opłacona i podlega odrzuceniu.
W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 220 § 3 ppsa, postanowił o odrzuceniu skargi.