Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 29 listopada 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 2779/18

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Ewa Fiedorowcz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 29 listopada 2019r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi Syndyka masy upadłości W. sp. z o.o. w upadłości z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] września 2018 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2012 r. i 2013 r. p o s t a n a w i a - odrzucić skargę -

Uzasadnienie

W. Sp. z o.o. z siedzibą w W. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z [...] września 2018 r. w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług zobowiązania za listopad, grudzień 2012 r. oraz styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec 2013 r.

Zarządzeniem z dnia 11 marca 2019 r. Przewodnicząca Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wezwała W. Sp. z o.o. z siedzibą w W.) do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 20.000 zł.

W dniu 19 kwietnia 2019 r. W. Sp. z o.o. z siedzibą w W. złożyła wniosek o przywrócenie terminu do złożenia zażalenia na zarządzenie Przewodniczącej Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego w niniejszej sprawie oraz złożyła zażalenie na ww. zarządzenie.

Pismem z 16 kwietnia 2019 r. W. Sp. z o.o. z siedzibą w W. wniosła zażalenie na zarządzenie Przewodniczącej z 11 marca 2019 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu.

Postanowieniem z dnia 15 maja 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił W. Sp. z o.o. z siedzibą w W. przywrócenia terminu do złożenia zażalenia na zarządzenie z dnia 11 marca 2019 r.

W dniu 18 czerwca 2019 r. do Sądu wpłynęło pismo syndyka masy upadłości W. Sp. z o.o. z siedzibą w W., w którym wskazano, że Sąd Rejonowy dla W. w W., [...] Wydział Gospodarczy do spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych postanowieniem z [...] maja 2019 r., sygn. akt. [...] ogłosił upadłość skarżącej. Do powyższego pisma dołączono kopię postanowienia Sądu Rejonowego dla W. z [...] maja 2019 r., sygn. akt. [...].

Postanowieniem z dnia 2 lipca 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zawiesił postępowanie sądowe.

Postanowieniem z dnia 31 lipca 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podjął zawieszone postepowanie sądowe z udziałem Syndyka masy upadłości W. Sp. z o.o. w upadłości z siedzibą w W. Postanowieniem z dnia 4 października 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił zażalenie na zarządzenie Przewodniczącej Wydziału z dnia 11 marca 2019 r. do uiszczenia wpisu sądowego od skargi.

Na podstawie zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z 28 października 2019 r. wezwano Syndyka masy upadłości W. Sp. z o.o. w upadłości z siedzibą w W. do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 11 marca 2019 r. w przedmiocie wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. Wezwanie zostało doręczone Syndykowi w dniu 6 listopada 2019 r.

Skarżąca do 28 listopada 2019 r. nie uiściła należnego wpisu od skargi, o czym świadczy znajdująca się w aktach sprawy notatka służbowa.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018r., poz. 1302 ze zm.; dalej: "P.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga i jeśli wnoszący skargę nie uiścił należnego wpisu, wzywa się go do jego uiszczenia.

W myśl natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.

Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie w odpisie prawomocnego zarządzenia skierowanego do Syndyka masy upadłości W. Sp. z o.o. w upadłości z siedzibą w W. w sposób prawidłowy zostało zawarte wezwanie do uiszczenia należnego wpisu oraz pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie.

Powyższe wezwanie zostało doręczone Syndykowi w dniu 8 listopada 2019 r. W związku z powyższym wyznaczony siedmiodniowy termin do uzupełnienia braku formalnego skargi upłynął zatem w dniu 15 listopada 2019 r. (piątek). W zakreślonym terminie wpis nie został uiszczony.

W tej sytuacji Sąd był zatem zobowiązany, w oparciu o art. 220 § 3 p.p.s.a., orzec, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 2 lipca 2019 r., dokument z 15 maja 2019 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.