Uzasadnienie
Postanowieniem z 22 października 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił Skarżącemu – R. L. wstrzymania wykonania zaskarżonej w sprawie decyzji.
Zgodnie z art. 70 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2012, poz. 270 z późn. zm.), - dalej "p.p.s.a." zarządzenie wysłano na adres: [...], [...], który został wskazany w Skardze jako adres do korespondencji. Przesyłka była dwukrotnie awizowana – 26 października 2012 r. i 5 listopada 2012 r. Zwrócono ją Sądowi 13 listopada 2012 r.
W tej sytuacji, na podstawie art. 73 p.p.s.a., zarządzeniem z 19 listopada 2012 r. Przewodniczący Wydziału III WSA w Warszawie uznał, że przesyłkę doręczono stronie 9 listopada 2012 r.
Pismem z 19 listopada 2012 r. Skarżący zwrócił się o wydanie nieodebranej korespondencji. Odebrał ją "do wiadomości" 22 listopada 2012 r. 28 listopada 2012 r. Skarżący wniósł zażalenie na postanowienie z 22 października 2012 r.
Pismem z 27 grudnia 2012 r., nadanym w placówce pocztowej tego samego dnia, Skarżący wniósł zażalenie na powyższe postanowienie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył co następuje
Zażalenie podlegało odrzuceniu jako wniesione po terminie.
Zgodnie z dyspozycją art. 194 § 2 p.p.s.a., zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia.
W sprawie, termin do wniesienia zażalenia biegł od 9 listopada 2012 r. i upłynął w dniu 16 listopada 2012 r. Skarżący złożył natomiast zażalenie w dniu 28 listopada 2012 r. Tym samym środek odwoławczy został wniesiony z uchybieniem terminu ustawowego, o jakim mowa w art. 194 § 2 p.p.s.a.
Stosownie do art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, których braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Na marginesie zauważyć należy, że postanowieniem z 12 grudnia 2012 r. Sąd uchylił własne postanowienie z 22 października 2012 r. i jednocześnie wstrzymał wykonanie zaskarżonej decyzji.
Z tych względów Sąd uznał, iż zażalenie zostało wniesione z uchybieniem terminu ustawowego z art. 194 § 2 p.p.s.a. i jako takie, na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a., podlega odrzuceniu. O zwrocie wpisu sądowego od zażalenia orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.