Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 12 kwietnia 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 2793/14

Metryka

Sąd
Dnia 12 kwietnia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Rozpoznanie
w dniu 12 kwietnia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej R. J.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 lipca 2015 r. o sygn. akt III SA/Wa 2793/14
Sprawa
w sprawie ze skargi R. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów za 2008 r. postanawia odrzucić skargę kasacyjną

, Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Przybysz,

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 lipca 2015 r. o sygn. akt III SA/Wa 2793/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu na rozprawie skargi Skarżącej R.J., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2014 r. w przedmiocie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów za 2008 r., skargę oddalił. Odpis powyższego wyroku wraz z uzasadnieniem doręczono pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 2 października 2015 r.

Pismem z dnia 2 listopada 2015 r. Skarżąca złożyła skargę kasacyjną od powyższego wyroku WSA w Warszawie, zarzucając naruszenie prawa materialnego i procesowego.

Na mocy zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 5 listopada 2015 r., Skarżącą wezwano, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi, do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w wysokości 1.000 zł. Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru przesyłki, zawierającej odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, wynika, że została ona doręczona pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 10 listopada 2015 r.

W odpowiedzi, pismem z dnia 16 listopada 2015 r. (data nadania 17 listopada 2015 r.), Skarżąca zwróciła się z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od wpisu od skargi kasacyjnej.

Postanowieniem z dnia 11 grudnia 2015 r. o sygn. akt III SA/Wa 2793/14 referendarz sądowy WSA w Warszawie odmówił Skarżącej przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Postanowieniem z dnia 21 stycznia 2016 r. o sygn. akt III SA/Wa 2793/14 WSA w Warszawie, po rozpoznaniu sprzeciwu Skarżącej, odmówił przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Na mocy zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 22 lutego 2016 r. Skarżącą wezwano do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 5 listopada 2015 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 1.000 zł. Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru pisma, zawierającego powyższe wezwanie, wynika, że zostało ono doręczone pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 25 lutego 2016 r. (karta nr 162 akt sądowych).

Z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo-Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (karta nr 163 akt sądowych), sporządzonej według stanu do dnia 18 marca 2016 r. wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty wpisu sądowego od skargi kasacyjnej do niniejszej sprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) - dalej "P.p.s.a", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga kasacyjna. Skarga kasacyjna, od której, pomimo wezwania, nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu zgodnie z art. 220 § 3 P.p.s.a.

Z akt sądowych sprawy wynika bezspornie, iż zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej zostało skutecznie doręczone pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 25 lutego 2016 r. - na adres do doręczeń wskazany w skardze. Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. 26 lutego 2016 r. Termin ten upłynął z dniem 3 marca 2016 r. (czwartek) - zgodnie z zasadami obliczania terminów, określonymi w art. 83 § 1 P.p.s.a. Do dnia 3 marca 2016 r. Skarżąca powinna zatem uiścić wpis sądowy od skargi kasacyjnej.

Skoro zatem z dokumentów księgowych Sądu wynika, że do dnia 18 marca 2016 r. nie odnotowano wpływu wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w niniejszej sprawie, to Skarżąca nie uiściła go w wyznaczonym terminie. Skarga kasacyjna nie została więc opłacona, podlega zatem odrzuceniu.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a., Sąd postanowił o odrzuceniu skargi kasacyjnej.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 21 stycznia 2016 r., dokument z 11 grudnia 2015 r., dokument z 29 lipca 2015 r., dokument z 22 stycznia 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.