Uzasadnienie
Pismem z dnia 16 sierpnia 2012 r. W. P. (dalej: "Skarżący") wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lipca 2012 r., w przedmiocie uchylenia w całości decyzji organu pierwszej instancji określającej podatek od nieruchomości za 2011 r. i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia.
Zarządzeniem z dnia 1 października 2012 r. Przewodniczący Wydziału wezwał Skarżącego do uiszczenia, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł, pod rygorem odrzucenia skargi.
W odpowiedzi na powyższe wezwanie Skarżący wniósł o przyznanie mu prawa pomocy.
Zarządzeniem z 30 listopada 2012 r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosek Skarżącego o przyznanie prawa pomocy pozostawił bez rozpoznania.
Następnie, postanowieniem z 9 stycznia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprzeciwu od powyższego zarządzenia wniosek o przyznanie prawa pomocy pozostawił bez rozpoznania.
Pismem z 4 lutego 2013 r. Skarżący wniósł zażalenie na to postanowienie.
Postanowieniem z 12 marca 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie na to postanowienie.
W związku z powyższym Przewodniczący Wydziału wezwał Skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z 1 października 2012 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi.
W rejestrze opłat sądowych Oddziału Finansowo-Budżetowego tutejszego Sądu do dnia 16 kwietnia 2013 r. nie odnotowano uiszczenia wpisu sądowego do niniejszej sprawy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
W myśl art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) – dalej jako: "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga.
Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie w dniu 19 marca 2013 r. wezwano Skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi z 1 października 2012 r. W wezwaniu tym zawarto pouczenie o skutkach jego niewykonania, tj. wskazano na rygor w postaci odrzucenia skargi w przypadku nie uiszczenia wpisu w terminie.
Powyższe wezwanie zostało doręczone Skarżącemu w dniu 8 kwietnia 2013 r. (karta 47 akt sądowych). W związku z powyższym, termin do uiszczenia wpisu upłynął w dniu 15 kwietnia 2013 r. W zakreślonym terminie wpis nie został uiszczony.
W tej sytuacji Sąd był zatem zobligowany, w oparciu o art. 220 § 3 p.p.s.a., orzec, jak w sentencji.