Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 28 kwietnia 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 2921/14

Metryka

Sąd
Dnia 28 kwietnia 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Rozpoznanie
w dniu 28 kwietnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi I.C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia do października 2011 r. oraz za styczeń 2012 r. postanawia odrzucić skargę

, Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek,

Uzasadnienie

Skarżąca – I. C., wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lipca 2014 r. w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia do października 2011 r. oraz za styczeń 2012 r.

W odpowiedzi na wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 500 zł, Skarżąca wniosła o przyznanie jej prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Postanowieniem z dnia 21 listopada 2014 r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił Skarżącej przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Postanowieniem z dnia 13 stycznia 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprzeciwu Skarżącej, odmówił przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Na mocy zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 26 lutego 2015 r. Skarżącą wezwano do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 23 września 2014 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 500 zł. Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru pisma, zawierającego powyższe wezwanie, wynika, że zostało ono doręczone dorosłemu domownikowi – mężowi Skarżącej w dniu 5 marca 2015 r. (karta nr 69 akt sądowych).

Z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo-Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (karta nr 71 akt sądowych), sporządzonej według stanu na dzień 7 kwietnia 2015 r. wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty wpisu sądowego od skargi do niniejszej sprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

W myśl art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga.

Stosownie do art. 220 § 1 p.p.s.a, sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a.

Z akt sądowych sprawy wynika bezspornie, iż wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi zawierało prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie i zostało ono skutecznie doręczone dorosłemu domownikowi – mężowi Skarżącej w dniu 5 marca 2015 r. - na adres do doręczeń wskazany w skardze. Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. w dniu 6 marca 2015 r. Termin ten upłynął z dniem 12 marca 2015 r. (czwartek) - zgodnie z zasadami obliczania terminów, przewidzianymi w art. 83 § 1 p.p.s.a. Do dnia 12 marca 2015 r. Skarżąca powinna uiścić wpis sądowy od skargi.

Skoro zatem z dokumentów księgowych Sądu wynika, że do dnia 7 kwietnia 2015 r. nie odnotowano wpływu wpisu sądowego od skargi w niniejszej sprawie, to Skarżąca nie uiściła go w wyznaczonym terminie. Skarga nie została więc opłacona i podlega odrzuceniu.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 220 § 3 w związku z art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 p.p.s.a., Sąd postanowił o odrzuceniu skargi.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 13 stycznia 2015 r., dokument z 21 listopada 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.