Uzasadnienie
Skarżąca – S. Sp. z o.o. z siedzibą w K. złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] lipca 2012 r. w przedmiocie odmowy umorzenia odsetek oraz rozłożenia na raty zaległości z tytułu wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za poszczególne miesiące 2007, 2008, 2009 i 2010 roku
Zarządzeniem z dnia 15 października 2012 r. Przewodnicząca Wydziału wezwała Skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 złotych.
W odpowiedzi na wezwanie do uiszczenia wpisu od skargi Skarżąca wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o przyznanie prawa pomocy.
Pismem z dnia 10 grudnia 2012 r. nadanym w Urzędzie Pocztowym w tym samym dniu Skarżąca złożyła oświadczenie o cofnięciu wniosku o przyznanie prawa pomocy i jednocześnie oświadczyła, iż składa zażalenie na zarządzenie Przewodniczącej Wydziału dotyczące wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:
Zażalenie podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 197 § 2 w związku z art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270), dalej: "p.p.s.a.", wojewódzki sąd administracyjny odrzuca zażalenie wniesione po terminie lub z innych przyczyn niedopuszczalne a także zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W myśl art. 194 § 2 w związku z art. 227 § 1 p.p.s.a., zażalenie na zarządzenie przewodniczącego o wezwaniu do uiszczenia wpisu wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia zarządzenia. Zgodnie z art. 198 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej.
W niniejszej sprawie zaskarżone zarządzenie Przewodniczącej Wydziału z dnia 15 października 2012 r. do uiszczenia wpisu od skargi doręczone zostało Skarżącej w dniu 2 listopada 2012 r., co oznacza, że termin do wniesienia zażalenia upłynął w dniu 9 listopada 2010 roku. Zażalenie wniesione zostało poprzez oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym w dniu 10 grudnia 2012 r. o czym świadczy data stempla pocztowego, a zatem z uchybieniem ustawowego terminu.
Mając powyższe na uwadze Sąd, na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji.
UZASADNIENIE
Skarżąca – S. Sp. z o.o. z siedzibą w K. w odpowiedzi na wezwanie do uiszczenia wpisu od skargi wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o przyznanie prawa pomocy.
Pismem z dnia 10 grudnia 2012 r. Skarżąca złożyła oświadczenie o cofnięciu wniosku o przyznanie prawa pomocy.
Zarządzeniem z dnia 17 grudnia 2012 r. referendarz sądowy, pozostawił wniosek bez rozpoznania. W uzasadnieniu zarządzenia wskazał, iż przesyłka zawierająca wezwanie do uzupełnienia braku formalnego wniosku o przyznanie prawa pomocy została doręczona Skarżącej w dniu 3 grudnia 2012 r. Skarżąca pomimo wezwania nie przedłożyła wymaganego i wypełnionego formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy.
Pismem z dnia 10 stycznia 2012 r. Skarżąca złożyła sprzeciw od powyższego zarządzenia referendarza sądowego. W uzasadnieniu sprzeciwu podniosła, iż referendarz sądowy błędnie pozostawił bez rozpoznania wniosek o przyznanie prawa pomocy. Zaznaczyła, iż pismem z dnia 10 grudnia 2012 r. cofnęła wniosek o przyznanie prawa pomocy, co skutkowało brakiem substratu do orzeczenia w przedmiocie pozostawiania go bez rozpoznania. W związku z tym nie przedstawiła stosownego formularza. W ocenie Skarżącej w tej sytuacji należało wydać orzeczenie o umorzeniu postępowania w sprawie z wniosku o przyznanie prawa pomocy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 259 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270), dalej: "p.p.s.a.", od zarządzeń i postanowień wydawanych przez referendarza sądowego strona może wnieść sprzeciw, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia zarządzenie lub postanowienia. Wniesienie sprzeciwu zgodnie z art. 260 p.p.s.a. - wywołuje skutek w postaci utraty mocy postanowienia, przeciwko któremu został on wniesiony, a będąca przedmiotem sprzeciwu sprawa podlega rozpoznaniu przez Sąd na posiedzeniu niejawnym. Stosownie do art. 257 p.p.s.a., wniosek o przyznanie prawa pomocy, który nie został złożony na urzędowym formularzu lub którego braków strona nie uzupełniła w zakreślonym terminie, pozostawia się bez rozpoznania.
Należy zaznaczyć, iż w sprawie niniejszej Skarżąca nie uzupełniła braku formalnego wniosku. Złożony w dniu 11 stycznia 2013 r. sprzeciw od zarządzenia z dnia 17 grudnia 2012 r. spowodował wyeliminowanie z obrotu prawnego tegoż zarządzenia. Natomiast brak było podstaw do rozpoznania wniosku o przyznanie prawa pomocy wobec jego cofnięcia. Sąd zauważa, iż Skarżąca pismem z dnia 10 grudnia 2012 r. nadanym w tym samym dniu cofnęła wniosek o przyznanie prawa pomocy. Skoro zatem Skarżąca zrezygnowała z chęci skorzystania z pomocy w sfinansowaniu niniejszego postępowania, wniosek o przyznanie prawa pomocy należało pozostawić bez rozpoznania